GospodarkaInwestycjePaństwoPolitykaPrzemysłŚwiat

Zełenski: Ukraina potrzebuje 7 miliardów dolarów pomocy miesięcznie

Ukraina potrzebuje pieniędzy na dalsze funkcjonowanie

Prezydent Ukrainy powiedział światowym ministrom finansów, że jego kraj potrzebuje 7 mld dolarów miesięcznie do lata, aby móc dalej funkcjonować. Wołodymyr Zełenski powiedział również, że Ukraina “będzie potrzebować setek miliardów dolarów, aby to wszystko później odbudować”. Zełenski zaapelował także o natychmiastowy wykluczenie Rosji z międzynarodowych instytucji finansowych, w tym Banku Światowego i MFW. Prezydent przemawiał na konferencji Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego za pośrednictwem łącza wideo z Kijowa.

Wszystkie kraje muszą być natychmiast przygotowane do zerwania wszelkich stosunków z Rosją.

– dodał

Bank Światowy oszacował, że do tej pory Ukraina poniosła straty materialne w wysokości około 60 miliardów dolarów. Na pytanie, czy MFW będzie w stanie zapewnić natychmiastowe finansowanie, którego potrzebuje Ukraina, dyrektor zarządzająca organizacji Kristalina Georgieva powiedziała redaktorowi ekonomicznemu BBC Faisalowi Islamowi:

Znaleźliśmy je na pierwszy i drugi miesiąc. Wierzymy, że z czasem kwota ta będzie się zmniejszać, ponieważ gospodarka ukraińska w tych częściach kraju, które nie są pod okupacją, nabiera tempa, a dodatkowo zaczynają napływać przekazy pieniężne od tych, którzy teraz pracują gdzie indziej.

Czytaj też: Moskwa zniszczona przez Ukrainę! W sensie ten okręt od “idi nachuj”

Ukraina potrzebuje nowego Planu Marshalla

Tymczasem Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że Rosja powinna być zmuszona do pokrycia części kosztów odbudowy Ukrainy po wojnie. Poinformowała, że niektóre kraje wezwały do wykorzystania skonfiskowanych rosyjskich aktywów do sfinansowania odbudowy kraju. Yellen zastrzegła jednak, że wykorzystanie przejętych rezerw rosyjskiego banku centralnego w USA do odbudowy Ukrainy byłoby “znaczącym krokiem”, który wymagałby dyskusji i porozumienia z partnerami międzynarodowymi.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, który osobiście uczestniczył w konferencji, powiedział, że produkcja gospodarcza kraju może spaść nawet o 50%, a straty bezpośrednie i pośrednie wyniosły do tej pory 560 mld dolarów. Według Banku Światowego, kwota ta jest ponad trzykrotnie większa od produktu krajowego brutto (PKB) Ukrainy, który w 2020 r. wynosił 155,5 mld dolarów.

Jeśli wspólnie nie powstrzymamy tej wojny, straty dramatycznie wzrosną.

– powiedział Shmyhal, dodając, że Ukraina będzie potrzebowała programu odbudowy podobnego do Planu Marshalla, który pomógł odbudować Europę po II wojnie światowej.

Prezes Banku Światowego, David Malpass, powiedział, że straty w budynkach i infrastrukturze Ukrainy spowodowane inwazją Rosji osiągnęły około 60 miliardów dolarów i ostrzegł, że liczba ta będzie dalej rosnąć w miarę trwania wojny. Malpass powiedział, że wstępne szacunki “niewielkich” kosztów zniszczeń nie uwzględniają rosnącego wpływu gospodarczego na Ukrainę.

Czytaj też: Infrastruktura Ukrainy uległa zniszczeniu w 30 procentach. W odbudowie mogą pomóc rosyjskie aktywa

Epic Games przekaże Ukrainie 144 mln dolarów przychodów z Fortnite

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close