InwestycjeNaukaŚwiatTechnologieTelekomunikacja

Brytyjska firma satelitarna OneWeb użyje indyjskich rakiet

OneWeb podpisuje umowę z NewSpace India

OneWeb, firma satelitarna, której współwłaścicielem jest rząd Wielkiej Brytanii, zawarła umowę na korzystanie z indyjskich rakiet. Umowa ta będzie uzupełnieniem kontraktu, jaki londyńska firma zawarła z amerykańskim konkurentem i operatorem rakiet SpaceX z Kalifornii. Firma została zmuszona do szukania alternatywnych rozwiązań, gdy rozpadło się jej porozumienie z rosyjską agencją kosmiczną.

OneWeb poinformowała, że pierwsze indyjskie wystrzelenie jej satelitów z szerokopasmowym dostępem do Internetu może nastąpić do końca roku. Satelity miałyby zostać wyniesione z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota na wschodzie kraju. Pojazdem kosmicznym, który zostanie użyty, będzie prawdopodobnie indyjska rakieta nośna GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle), największy i najbardziej sprawny pojazd tego kraju.

To kolejny historyczny dzień współpracy w przestrzeni kosmicznej, dzięki wspólnym ambicjom i wizji NewSpace India i OneWeb. Ta najnowsza umowa dotycząca planów startowych dodaje znacznego tempa rozwojowi sieci OneWeb, ponieważ współpracujemy w całym przemyśle kosmicznym na rzecz naszego wspólnego celu, jakim jest globalne łączenie społeczności.

– powiedział w oświadczeniu prezes wykonawczy firmy Sunil Bharti Mittal.

Fot. OneWeb

Czytaj też: OneWeb będzie latać na rakietach swojego konkurenta – SpaceX

OneWeb musi szukać alternatyw

Plany OneWeb dotyczące zbudowania globalnej sieci satelitów internetowych na niebie zostały pokrzyżowane w marcu przez wojnę w Ukrainie. Konflikt i wynikające z niego zachodnie sankcje wobec Rosji sprawiły, że firma straciła dostęp do rosyjskich rakiet Sojuz. Ponieważ tylko dwie trzecie satelitów na orbicie było potrzebnych do ukończenia swojej sieci, firma nie miała innego wyjścia, jak tylko zwrócić się do SpaceX i zarezerwować kilka lotów na kalifornijskich rakietach Falcon. SpaceX buduje obecnie swój własny kosmiczny system o nazwie Starlink.

Do tej pory firma wystrzeliła 428 satelitów, co wystarcza do zapewnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu powyżej 50 stopnia szerokości geograficznej północnej. Musi jednak wystrzelić 650 satelitów, aby zacząć dostarczać połączenia na całej Ziemi. Firma zamierza rozbudować kolejne generacje sieci, tak aby obejmowały 7000 satelitów na orbicie, co oznacza, że GSLV może stać się kluczowym elementem przyszłości projektu. OneWeb nie powiedział, z ilu indyjskich rakiet skorzysta, ani ile wart jest kontrakt z NewSpace India. GSLV może wynieść na niską orbitę okołoziemską około dziewięciu ton – podobnie jak Sojuz. Po raz ostatni użyto go w 2019 r. do wystrzelenia indyjskiej misji księżycowej Chandrayaan-2.

Z zadowoleniem przyjmujemy partnerstwo pomiędzy OneWeb i NewSpace India. To historyczne wydarzenie, które z pewnością utoruje drogę do większego udziału prywatnych graczy kosmicznych, co w rezultacie pobudzi indyjską gospodarkę kosmiczną.

– powiedział gen. broni Anil Kumar Bhatt (Retd), dyrektor generalny Indyjskiego Stowarzyszenia Kosmicznego.

Czytaj też: Podbój kosmosu przyniósł niespotykany dotychczas rozwój technologii

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close