GospodarkaInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Sri Lanka prosi MFW o pilną pomoc finansową. Kraj pogrąża się w kryzysie

Sri Lanka prosi o pomoc

Sri Lanka oficjalnie zwróciła się o nadzwyczajną pomoc finansową do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Światowa organizacja finansowa rozważy udzielenie pomocy po przedstawieniu stanowiska przez sąsiednie Indie. Tymczasem jedna z wiodących agencji ratingowych ostrzegła, że Sri Lankę czeka “seria niewypłacalności” w związku z jej zagranicznym zadłużeniem, po tym jak urzędnicy zapowiedzieli wstrzymanie płatności.

Lankijscy urzędnicy, z ministrem finansów Alim Sabrym na czele, uczestniczyli w Waszyngtonie w rozmowach z MFW. Jak podało ministerstwo finansów w oświadczeniu, podczas spotkania MFW “pochwalił kroki podjęte już przez Sabry’ego w celu złagodzenia sytuacji finansowej na Sri Lance”.

Minister finansów zwrócił się do MFW z wnioskiem o instrument szybkiego finansowania (RFI). MFW poinformował następnie ministra Sabry’ego, że Indie również złożyły w imieniu Sri Lanki wniosek o RFI. Poinformowano, że MFW rozważy specjalną prośbę, mimo że wykracza ona poza standardowe okoliczności wydania RFI.

– dodano.

RFI jest zwykle przyznawane krajowi członkowskiemu MFW, który ma “pilne” potrzeby finansowe, spowodowane gwałtownym wzrostem cen towarów, klęskami żywiołowymi lub konfliktami. Nie wymaga to od kraju posiadania planu restrukturyzacji gospodarki.

Czytaj też: Sri Lanka pogrąża się w kryzysie. Wojsko i policja pacyfikują protesty

Sri Lanka na skraju bankructwa

W zeszłym tygodniu Sri Lanka ogłosiła, że tymczasowo nie spłaci 35,5 mld dolarów długu zagranicznego, ponieważ pandemia i wojna na Ukrainie “uniemożliwiły” dokonywanie płatności na rzecz zagranicznych wierzycieli. Ministerstwo finansów Sri Lanki potwierdziło, że zabraknie 78 mln dolarów na spłatę odsetek od międzynarodowych obligacji państwowych. Jeśli zaległe płatności nie zostaną uregulowane w ciągu 30-dniowego okresu karencji, będzie to oznaczać pierwszy brak spłaty zagranicznego długu Sri Lanki od czasu uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1948 roku.

W ostatnich tygodniach w kraju miały miejsce masowe protesty, ponieważ mieszkańcy cierpią z powodu braku żywności, gwałtownie rosnących cen paliwa i poważnych przerw w dostawach prądu, a rezerwy walutowe są na wyczerpaniu. Najnowszy rating agencji Moody’s sugeruje, że zagraniczne obligacje wyemitowane przez Sri Lankę są “prawdopodobnie niespłacalne lub bardzo bliskie niewypłacalności”. W zeszłym tygodniu dwie inne główne agencje ratingowe również ostrzegły, że Sri Lanka jest na skraju niewywiązania się ze swoich zobowiązań.

Ratingi kredytowe mają pomóc inwestorom w zrozumieniu poziomu ryzyka, na jakie są narażeni, kupując instrument finansowy, w tym przypadku dług kraju – obligację państwową. Międzynarodowe obligacje państwowe stanowią największą część długu zagranicznego Sri Lanki. Ich posiadaczami są takie kraje, jak Chiny, Japonia i Indie, a także duże firmy inwestycyjne, takie jak BlackRock, UBS i Allianz.

Czytaj też: Nepal kroczy drogą Sri Lanki i już jest na skraju bankructwa

Źródło: BBC

Sri Lanka jest niewypłacalna? Agencje ratingowe nie mają złudzeń

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close