Biznesowi celebryciGospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Polski rząd w końcu przestał tylko “apelować” i sam nałożył sankcje

Polska w końcu nakłada sankcje

Od początku wojny w Ukrainie premier Mateusz Morawiecki non stop apelował do Unii Europejskiej o sankcje na Rosję. Opozycja zwracała uwagę, że o ile takie apele były bardzo potrzebne, o tyle działania PiS kończyły się właśnie tylko na prośbach. W końcu jednak, po niemal dwóch miesiącach wojny i ciągłych apelach, polski rząd również wreszcie postanowił je nałożyć. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało listę 50 podmiotów oraz osób, które zostaną objęte sankcjami.

Celem sankcji gospodarczych co do zasady jest uderzenie w rosyjską gospodarkę tak, żeby Rosja nie mogła prowadzić wojny na Ukrainie. Polska lista sankcyjna jest uzupełnieniem unijnej listy. Odnosi się ona do podmiotów i oligarchów rosyjskich prowadzących realne interesy na terenie naszego kraju.

– powiedział minister Kamiński.

Na tej liście znajdują się potężne rosyjskie podmioty takie jak Gazprom, który będzie objęty sankcjami w zakresie swojej działalności w ramach Europolgzu, takie podmioty jak Acron i oligarcha rosyjski Wieczesław Kantor, który posiada ok. 20 proc. udziałów w polskiej spółce Skarbu Państwa Azoty. Będą tam wszystkie podmioty, które sprowadzały do Polski rosyjski węgiel i węgiel z Donbasu. Oligarchowie, którzy są właścicielami tych podmiotów. To są takie firmy, jak KTK Polska, jak Suek Polska, które od lat sprowadzały rosyjski węgiel i węgiel z Donbasu.

– dodał minister.

Resort zauważył, że sankcje zostaną nałożone również na duże firmy rosyjskie “takie jak, Novatek – firma gazownictwa, takie jak PhosAgro – to jest rosyjski potentat na rynku nawozów”. Co więcej, na liście mają być umieszczane również podmioty oraz oligarchowie związani z reżimem Aleksandra Łukaszenki.

Przedstawicielem tego typu firm na liście sankcyjnej jest firma Beloil, która sprowadza do Polski olej napędowy oraz gaz skroplony.

– zaznaczył Kamiński

Czytaj też: Córka rzecznika Putina znowu skarży się, że sankcje są “niesprawiedliwe”

To nie jedyne sankcje

Minister Kamiński zapowiedział, że to nie jedyne sankcje i w najbliższym czasie wpłyną kolejne wnioski o nałożenie sankcji. Podkreślił, że “jest to pierwsza lista sankcyjna, obejmująca najpoważniejsze podmioty prowadzące interesy na terenie naszego kraju”.

Mamy informacje od podmiotów uprawnionych do zgłaszania wniosków do ministra spraw wewnętrznych i administracji o umieszczanie podmiotu, czy osoby na liście sankcyjnej, że pracują dalej. Mamy informację, że badają właścicieli niektórych firm, gdzie istnieje przypuszczenie, że tak naprawdę są to właściciele rosyjscy. Po ich rozpatrzeniu w ministerstwie jest wysoce prawdopodobne, niemal pewne, że ta lista będzie poszerzona.

– przekazał Kamiński.

Jakie sankcje nałożyła Polska?

Będziemy stosowali kilka rodzajów sankcji, przede wszystkim zamrożenie aktywów finansowych i zasobów majątkowych tych firm. Dodatkowo wykluczenie z możliwości udziału w przetargach publicznych, a w wypadku oligarchów, zakaz wjazdu na teren naszego kraju.

– wyjaśnił Kamiński.

Dodał, że są cztery rodzaje sankcji, a najpoważniejsze to te, przewidziane rozporządzeniem unijnym, czyli pełne zamrożenie środków finansowych. Za złamanie sankcji grozi kara 20 mln zł, nakładana przez Krajową Administrację Skarbową oraz odpowiedzialność karna do 3 lata więzienia.

Czytaj też: W Rosji nie będzie chleba? Przez zachodnie sankcje piekarnie mogą stanąć

Źródło: Polsat News

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close