BudownictwoGospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrzemysłRynek pracy

Resort Jacka Sasina chce “odbudować firmy” na Ukrainie

Ukraina w wyniku ataku Federacji Rosyjskiej na jej terytorium może utracić nawet 50% swojego PKB. Setki, jak nie tysiące firm zostało zrównanych z ziemią, a do przecież dopiero dwa pierwsze miesiące inwazji. W związku z tym polski rząd zaproponował odbudowę gospodarki naszego sąsiada, a pomóc ma w tym nie kto inny, jak Jacek Sasin i jego resort.

Resort Jacka Sasina zajmie się odbudową Ukrainy?

W związku z wojną na Ukrainie, tysiące osób straciło dach nad głową oraz swoje miejsca pracy. Z tego powodu polski rząd oprócz pomocy humanitarnej chce umożliwić polskim firmom pomoc w odbudowie kraju. Jak informuje Rzeczpospolita:

Ukraińcy będą potrzebowali do pomocy także zagranicznych podmiotów. I tamtejsze firmy już pytają o to, czy polskie przedsiębiorstwa zechcą wziąć w tym udział.

Czytaj również: Wojna w Ukrainie powoduje gigantyczny wzrost światowych cen żywności

Dodatkowo, jak czytamy w dzienniku:

Resort Jacka Sasina pyta w nim zarządy tych spółek m.in. o ich wcześniejsze związki z Ukrainą, ewentualne jeszcze przedwojenne plany inwestycji w tym kraju, współpracę z ukraińskimi firmami. Chce też wiedzieć, czy poszczególne spółki rozważają udział w odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych, a jeśli tak, to jakie działania mogą podjąć.

MAP zleca przy tym spółkom skarbu państwa przygotowanie odpowiedzi na te pytania do południa w poniedziałek. Zastrzega jednak, że szczegółowe rozmowy będą się mogły odbywać po zakończeniu działań wojennych.

Dziennikarze na podstawie wyliczeń, Ukraina potrzebuje nawet około 120 mld dolarów na odbudowę swojego kraju po wojnie. I to na dzisiejsze realia, które w każdej chwili mogą się zmienić w związku z rosyjską ofensywą na wschodzie.

Czytaj również: Polska i Ukraina utworzą wspólne przedsiębiorstwo logistyczne

Aby przygotować się do tego typu operacji, resort Jacka Sasina zaczął przygotowania mające na celu usprawnienie odbudowy Ukrainy. Rząd zdaje sobie bowiem sprawę, że mowa tutaj o ogromnej szansie dla naszego przemysłu, w tym budowlanego i zbrojeniowego. A sam fakt bliskiej współpracy Warszawy i Kijowa w tym zakresie może w tym jedynie pomóc.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close