PrawoŚwiatTransportTurystyka

Chaos na izraelskim lotnisku. Rodzinka z USA wzięła na pamiątkę… pocisk

Chcieli przewieźć pocisk jako pamiątkę

Rodzina z USA wywołała popłoch na głównym międzynarodowym lotnisku w Izraelu, okazując podczas kontroli bezpieczeństwa pocisk artyleryjski. Jak podały władze, pocisk został zabrany podczas wizyty na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan, gdzie toczyły się wojny między Izraelem a Syrią. Amerykańska rodzina chciała przewieźć niewybuch jako pamiątkę, a spowodowała panikę na głównym międzynarodowym lotnisku Izraela. Nagrania wideo zamieszczone w mediach społecznościowych pokazały ludzi uciekających w panice z miejsca zdarzenia.

Izraelski portal informacyjny YNet podał, że jeden z członków rodziny po prostu wyjął pocisk z plecaka i zapytał pracownika ochrony, czy można go włożyć do walizki. Urzędnik nakazał opuszczenie najbliższego otoczenia, ale inny pasażer, który źle ją usłyszał, zaczął krzyczeć o ataku terrorystycznym, wywołując masową panikę. Na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych przez izraelskiego nadawcę publicznego Kan widać dziesiątki osób krzyczących i uciekających ze strefy odpraw, a inni kucali lub leżeli na podłodze.

Czytaj też: Poznań: 71-latka zażartowała, że ma bombę. Kara była bardzo surowa

Ludzie myśleli, że to atak terrorystyczny

Rodzinie, która przywiozła pocisk, pozwolono wejść na pokład samolotu po przesłuchaniu przez służby bezpieczeństwa, które wydały zgodę na wejście na pokład. Izrael przejął większość Wzgórz Golan od Syrii podczas Wojny Sześciodniowej w 1967 roku, a bombowe pozostałości po tym konflikcie nadal można znaleźć na tym terenie. W chaosie, 32-letni Uri, zranił się podczas próby ucieczki i został przewieziony do szpitala.

Byłem na lotnisku, czekałem godzinę w kolejce, aż dotarłem do stanowiska odprawy i nagle w promieniu pięciu metrów ludzie zaczęli uciekać i zostawiać bagaże. Bałem się, że ktoś strzela, zrozumiałem, że ja też muszę uciekać, więc pobiegłem w stronę odprawy, potknąłem się o taśmociąg… i przeleciałem sześć metrów

– powiedział YNet.

Lotnisko Ben Gurion, tuż pod Tel Awiwem, jest uważane za posiadające jeden z najwyższych poziomów bezpieczeństwa na świecie. Pojazdy i podróżni przechodzą przez kontrole bezpieczeństwa, zanim dotrą do terminalu i strefy odpraw. Izrael jest również w stanie podwyższonej gotowości po serii śmiertelnych ataków terrorystycznych, do których doszło w ostatnich tygodniach w całym kraju.

Czytaj też: Dług publiczny Izraela w stosunku do PKB spada, jednak ciągle jest powyżej poziomów sprzed pandemii

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close