Kultura i sztukaMarketingMediaPaństwoSportŚwiat

UEFA nakłada kolejne sankcje na rosyjskie drużyny piłkarskie

UEFA blokuje Rosję

UEFA ogłosiła, że Rosja otrzymała zakaz udziału w letnich rozgrywkach Euro 2022 dla kobiet, a rosyjskie kluby zostaną wykluczone z rozgrywek w przyszłym sezonie. Organizacja ogłosiła, że rosyjska kandydatura do organizacji męskich turniejów Euro 2028 i Euro 2032 również nie będzie brana pod uwagę. W lutym rosyjskie kluby i drużyny narodowe zostały zawieszone przez FIFA i UEFA “do odwołania”.

W poniedziałek UEFA ogłosiła, że Portugalia – która przegrała z Rosją w play-offach – zastąpi ją na Euro 2022, które odbędzie się w lipcu. Reprezentacja Rosji kobiet nie będzie już brała udziału w europejskich kwalifikacjach do Mistrzostw Świata w 2023 roku, a reprezentacja mężczyzn zostanie wykluczona z rozgrywek Ligi Narodów w latach 2022-23. Automatycznie zajmie czwarte miejsce w grupie drugiej Ligi B, co oznacza, że zostanie zdegradowana po zakończeniu fazy grupowej. Zakaz nałożony na kluby oznacza, że w sezonie 2022-23 rosyjskie drużyny nie wystąpią w rozgrywkach Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy.

W marcu UEFA potwierdziła, że Rosja – podobnie jak Wielka Brytania, Irlandia i Turcja – jest zainteresowana organizacją Euro 2028 oraz Euro 2032. Organizacja stwierdziła, że oferta jest nieważna zgodnie z artykułem 16.02 Regulaminu Rozgrywek, który mówi, że “każdy oferent zapewnia, że nie działa w sposób, który mógłby przynieść ujmę UEFA, innemu oferentowi, procedurze przetargowej lub europejskiej piłce nożnej”.

Czytaj też: UEFA odebrała Rosji finał Ligi Mistrzów. Internauci: “To za mało!”

Rosja wypisze się z UEFA?

Najnowsze sankcje zakazują również Rosji udziału w Mistrzostwach Europy do lat 21 w sezonie 2021-23, a także w rozgrywkach młodzieżowych i futsalu. Opublikowano uaktualniony proces kwalifikacji do Ligi Mistrzów, w którym widać korzyści dla szkockich drużyn. Mistrzowie Premiership trafią bezpośrednio do fazy grupowej rozgrywek, natomiast drużyna, która zajmie drugie miejsce, przejdzie do trzeciej, a nie drugiej rundy kwalifikacji.

Rosyjska Federacja Piłki Nożnej (RFU) wyraziła oburzenie w sprawie nowych sankcji i zapowiedziała, że kolejny raz będzie interweniować w Sportowym Sądzie Arbitrażowym w Lozannie (CAS).

Rosyjski Związek Piłki Nożnej wyraża kategoryczną niezgodę na decyzje podjęte przez Komitet Wykonawczy UEFA. RFU będzie nadal chronić własne interesy w ramach spraw toczących się już w Sportowym Sądzie Arbitrażowym w Lozannie i zastrzega sobie prawo do składania nowych wniosków.

– napisano w oświadczeniu.

Warto również przypomnieć, że Rosjanie mają też swój “plan B”, który zakłada… wypisanie się z UEFA i przeniesienie do rozgrywek w Azji.

Czytaj też: Rosja planuje powiązać rubla ze złotem. Kreml prowadzi rozmowy

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close