PaństwoPolitykaŚwiat

Rosja oskarżyła Żydów o wspieranie „neonazistów” i wkurzyła Izrael

Izrael oburzony stanowiskiem Rosji

Rosja oskarżyła Izrael o wspieranie “neonazistowskiego reżimu” w Kijowie, eskalując w ten sposób dyplomatyczny spór z jednym z niewielu bliskich sojuszników USA, który zdecydował się nie przyłączyć do sankcji przeciwko Kremlowi i nie wysyłać śmiercionośnej pomocy wojskowej na Ukrainę. Spór o uwagi ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, który w wywiadzie powiedział, że Adolf Hitler “miał żydowską krew” i że “najbardziej wściekli antysemici to zazwyczaj Żydzi”, grozi zachwianiem ostrożnego stanowiska Izraela w sprawie wojny Rosji na Ukrainie.

W poniedziałek Izrael wezwał ambasadora Rosji do ministerstwa spraw zagranicznych, a minister spraw zagranicznych Yair Lapid nazwał uwagi Ławrowa “niewybaczalnymi i oburzającymi (…), jak również straszliwym błędem historycznym”.

Żydzi nie wymordowali się sami w Holokauście. Najniższym poziomem rasizmu wobec Żydów jest oskarżanie samych Żydów o antysemityzm.

– stwierdził Lapid.

We wtorek ministerstwo spraw zagranicznych Rosji podwoiło słowa Ławrowa, oskarżając Lapida o wygłaszanie “antyhistorycznych” uwag na temat Holokaustu, które “w dużej mierze tłumaczą kurs obecnego rządu Izraela w zakresie wspierania neonazistowskiego reżimu w Kijowie”.

Niestety, historia zna tragiczne przykłady współpracy Żydów z nazistami.

– stwierdziło rosyjskie MSZ w oświadczeniu.

Komentarze Rosji zdają się zwiększać presję na Izrael, by porzucił próby zachowania neutralnego stanowiska wobec rosyjskiej wojny na Ukrainie. Od czasu wybuchu wojny Izrael założył szpital polowy w zachodniej Ukrainie, dostarczył artykuły humanitarne oraz kamizelki i hełmy ochronne dla ukraińskiej armii. Jak dotąd powstrzymał się jednak od wysłania poważniejszej pomocy wojskowej lub nałożenia sankcji na Rosję. Stosunki Izraela z Rosją są delikatne, ponieważ oba kraje mają interesy wojskowe w Syrii.

Czytaj też: UEFA nakłada kolejne sankcje na rosyjskie drużyny piłkarskie

Izrael zaangażuje się w wojnę?

W miarę przedłużania się konfliktu i pojawiania się coraz większej liczby dowodów na okrucieństwa popełniane przez rosyjskie siły wobec ludności cywilnej, krytyka Izraela staje się coraz ostrzejsza, a Lapid w zeszłym miesiącu oskarżył Rosję o zbrodnie wojenne. W wywiadzie dla Ynet, opublikowanym w poniedziałek wieczorem, powiedział o zarzutach swojego odpowiednika z Rosji:

To mnie złości nie tylko jako ministra spraw zagranicznych, ale także jako syna mojego ojca, który był w getcie w Budapeszcie. To nie Żydzi umieścili go w getcie. To naziści go tam umieścili. Naziści prześladowali Żydów i zabili 6 milionów Żydów. Ukraińcy nie są nazistami, tylko naziści byli nazistami.

Izraelski dziennik “Haaretz” poinformował we wtorek, że w związku z awanturą dyplomatyczną izraelskie władze wojskowe i polityczne rozważają zwiększenie pomocy dla Ukrainy. Według gazety, lista produktów, które mogą zostać wysłane na Ukrainę, zostanie przeanalizowana w ciągu najbliższych dni. Jednak według źródła cytowanego w raporcie Haaretz, Izrael nie będzie wysyłał zaawansowanej broni ani technologii obronnych, takich jak systemy obrony przeciwrakietowej, o których dostarczenie poprosił prezydent Wołodymyr Zełenski. Nowe dostawy sprzętu wojskowego będą miały prawdopodobnie charakter “symboliczny”.

Od wybuchu wojny w lutym zachodni sojusznicy Izraela naciskają na ten kraj, by zwiększył swoje wsparcie dla Ukrainy. Urzędnicy podobno obawiają się również, że ciągłe balansowanie Izraela między Rosją a Zachodem może zaszkodzić przemysłowi zbrojeniowemu, dając sygnał, że Izrael może nie angażować się w przyszłe konflikty. Analitycy stwierdzili, że podburzające uwagi Ławrowa, które groziły zantagonizowaniem jednego z niewielu krajów zachodnich nadal skłonnych do współpracy z Rosją, świadczą o “radykalizacji” znacznej części rosyjskiego rządu.

Czytaj też: Pakiet nowych sankcji KE zakłada embargo na import rosyjskiej ropy. Czy projekt zostanie zatwierdzony?

Źródło: The Guardian

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close