Biznesowi celebryciHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoSportŚwiat

Chelsea uzgadnia warunki sprzedaży. Klub zmienia właściciela

Chelsea zmienia właściciela

Chelsea uzgodniła warunki sprzedaży klubu za 4,25 miliarda funtów (5,2 miliarda dolarów) konsorcjum, którego liderem jest Todd Boehly, współwłaściciel drużyny baseballowej LA Dodgers. Klub został wystawiony na sprzedaż, zanim poprzedni właściciel Roman Abramowicz został objęty sankcjami za powiązania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W oświadczeniu poinformowano, że nowi właściciele zapłacą za akcje klubu 2,5 mld funtów. Wpływy z tego tytułu trafią na zamrożone konto bankowe i zostaną przekazane na cele charytatywne.

Konsorcjum jest kierowane przez Boehly’ego, ale Clearlake Capital, kalifornijska firma private equity, będzie posiadała większość udziałów w Chelsea. Wśród pozostałych inwestorów są amerykański miliarder Mark Walter, który jest również współwłaścicielem klubu LA Dodgers, oraz szwajcarski miliarder Hansjoerg Wyss. Nowi właściciele zgodzili się nie sprzedawać większościowych udziałów w klubie do 2032 roku i zapewnili o dywidendach i zadłużeniu.

Konsorcjum poinformowało, że przeznaczy 1,75 miliarda funtów na inwestycje w klub Premier League, w tym “inwestycje w Stamford Bridge, akademię, drużynę kobiecą i Kingsmeadow oraz dalsze finansowanie Fundacji Chelsea”. W oświadczeniu poinformowano, że sprzedaż ma zostać sfinalizowana pod koniec maja. Przejęcie będzie wymagało zgody władz angielskiej piłki nożnej oraz rządu Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Oligarcha Abramowicz nie sprzeda Chelsea FC. Brytyjski rząd przejął klub!

Chelsea nie należy już do rosyjskiego oligarchy

Chelsea działa na podstawie specjalnej licencji od rządu brytyjskiego, która wygasa 31 maja, ale w zeszłym miesiącu Sekretarz Kultury Nadine Dorries powiedziała, że klub dostanie więcej czasu na sfinalizowanie sprzedaży. Każda sprzedaż może zostać zatwierdzona tylko wtedy, gdy oferent przejdzie test właścicieli i dyrektorów, przeprowadzany przez Premier League.

Według Forbesa Boehly, amerykański inwestor i biznesmen, posiada majątek netto w wysokości 4,5 miliarda dolarów. Jest współwłaścicielem amerykańskiej drużyny baseballowej Dodgers oraz amerykańskiej drużyny koszykówki kobiet Los Angeles Sparks, a także posiada udziały w słynnej lidze NBA LA Lakers. W skład jego konsorcjum wchodzą także amerykańska szefowa PR Barbara Charone, brytyjski biznesmen Jonathan Goldstein i brytyjski dziennikarz Daniel Finkelstein.

Na czele innych konsorcjów, które ubiegały się o kupno Chelsea, stali Sir Martin Broughton i współwłaściciel Boston Celtics Stephen Pagliuca. Pod koniec kwietnia poinformowano ich jednak, że ich oferty nie zostały przyjęte. Z kolei brytyjski miliarder Sir Jim Ratcliffe – większościowy udziałowiec koncernu chemicznego Ineos – spóźnił się ze złożeniem oferty i wpłynęła ona 29 kwietnia, czyli kilka tygodni po upływie pierwotnego terminu składania ofert – 18 marca.

Czytaj też: Rosyjscy oligarchowie przepisują swoje majątki, aby uchronić je przed sankcjami

Źródło: BBC

Abramowicz stracił 7 miliardów dolarów! Sąd w Jersey konfiskuje aktywa

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close