Kultura i sztukaMarketingMediaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Facebook oskarżony o celowe zakłócanie pracy służb ratunkowych

Facebook celowo blokował australijskie służby

Z wielką mocą, wiąże się wielka odpowiedzialność. Ten klasyczny komiksowy tekst pasuje już nie tylko do postaci Spider-Mana, ale również do… Big Techu. Wraz z rosnącą potęgą korporacji, rośnie ich wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, a to z kolei wymaga odpowiedzialności. Boleśnie przekonuje się o tym Facebook, który non stop jest oskarżany o różne haniebne praktyki, przez różne krajowe organy kontrolne na całym świecie. Tym razem platforma ma problemy w Australii, gdzie oskarżona została o celowe zakłócanie pracy służb ratunkowych.

Jak twierdzą informatorzy, Facebook miał celowo użyć nadgorliwego systemu blokowania stron australijskich służb ratunkowych w zeszłym roku, jako taktyki negocjacyjnej w sporze o płatne treści. Przypomnijmy, że portal zablokował na pewien czas australijskie strony informacyjne. Problem jednak w tym, że zablokowane zostały również profile straży pożarnej i państwowej służby zdrowia. I to wszystko w sezonie pożarowym i podczas wprowadzania szczepionek w Australii!

Facebook twierdzi, że blokowanie innych stron było zwykłą pomyłką. Jednak byli pracownicy Facebooka, wspierani przez organizację charytatywną Whistleblower Aid, twierdzą, że firma celowo “nadmiernie blokowała” australijskie strony w krytycznym momencie, aby uzyskać wpływ na australijski rząd.

Było jasne, że nie chodziło o przestrzeganie przez nas prawa, ale o uderzenie w instytucje obywatelskie i służby ratunkowe w Australii.

– powiedział jeden z pracowników, który pracował nad projektem, w materiałach przekazanych władzom australijskim i amerykańskim, o których jako pierwszy poinformował dziennik The Wall Street Journal.

Czytaj też: Facebook zablokował wiadomości z Australii i ocenzurował organizacje charytatywne

Facebook ocenzurował australijskie media

Głośny spór rozpoczął się w lutym ubiegłego roku, gdy australijscy ustawodawcy byli w trakcie głosowania nad przełomową ustawą, która zmusiłaby portale społecznościowe do płacenia organizacjom informacyjnym za treści wykorzystywane na ich platformach. Dzień po pierwszym głosowaniu Facebook zablokował wszystkie strony informacyjne w Australii, a także wiele stron, które nie miały z nimi nic wspólnego. W ciągu kilku dni rząd zawarł ugodę z gigantem technologicznym i ban został zniesiony.

Dokumenty dostarczone przez informatorów Wall Street Journal pokazują, że firma nie korzystała ze swojej długoletniej bazy danych organizacji informacyjnych, ale zamiast tego zbudowała nowy “surowy” algorytm, który oznaczał każdą stronę, która udostępniała 60% treści informacyjnych, jako dostawcę wiadomości. W wewnętrznych dokumentach dotyczących planowania wykazano również, że usunięcie strony zostało zaplanowane tak, aby było gotowe przed procesem odwoławczym w przypadku błędów – coś, co według informatorów nie było normalnym procesem. Dokumenty WSJ sugerują również, że Facebook podejmował wysiłki w celu zablokowania stron rządowych, w tym również stron państwowych służb ratunkowych. Szefowa Whistleblower Aid, Libby Liu, powiedziała, że Facebook ma “ogromną władzę” nad informacjami.

W tym przypadku wykorzystał tę władzę w sposób, który zagraża bezpieczeństwu publicznemu w sezonie pożarowym i w samym środku globalnej pandemii.

– powiedziała.

Spółka-matka Facebooka, Meta, zaprzecza zasadności zarzutów informatorów. Partnerstwo pomiędzy Whistleblower Aid i The Wall Street Journal było również odpowiedzialne za ujawnienie informacji Frances Haugen, byłej pracowniczki Facebooka, która dostarczyła wewnętrzne dokumenty firmy. Były pracowniczka Facebook powiedziała amerykańskim politykom, że strony i aplikacje firmy szkodzą zdrowiu psychicznemu dzieci i podsycają podziały w społeczeństwie.

Czytaj też: Facebook podał wyniki za IV kwartał i jego wartość spadła o 200 mld dolarów!

Źródło: BBC

Była pracowniczka: Facebook szkodzi dzieciom i osłabia demokrację

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close