InwestycjeKultura i sztukaMarketingŚwiat

Słynny obraz Warhola z Marilyn Monroe sprzedany za rekordową kwotę

Obraz z Marilyn Monroe pobił rekord

Kultowy obraz Marilyn Monroe autorstwa Andy’ego Warhola został sprzedany na aukcji za 195 milionów dolarów, co czyni go najdroższym dziełem sztuki XX wieku, jakie kiedykolwiek sprzedano. Kwota ta jest również najwyższą, jaką kiedykolwiek zapłacono za amerykańskie dzieło sztuki. Aukcja Christie’s w Nowym Jorku była powszechnie postrzegana jako symbol dobrej kondycji rynku sztuki luksusowej.

Przed aukcją Christie’s napisał, że obraz jest “jednym z najrzadszych i najbardziej transcendentnych obrazów, jakie istnieją”, a jego cena sprzedaży “oscyluje w granicach” 200 milionów dolarów. Aukcja zakończyła się z ceną sprzedaży 170 milionów dolarów, która po uwzględnieniu podatków i opłat wzrosła do 195 milionów dolarów.

Poprzednia rekordowa cena za dzieło sztuki amerykańskiej wynosiła 110,5 milionów dolarów za obraz przedstawiający czaszkę, stworzony w 1982 roku przez przyjaciela, a czasem konkurenta Warhola, Jeana-Michaela Basquiata. Ostateczna cena pobiła również poprzedni rekord ceny za dzieło sztuki XX wieku, ustanowiony w 2015 roku, kiedy to obraz Pabla Picassa z 1955 roku – Les Femmes d’Alger (Version O) – został sprzedany za 179,4 mln dolarów, wliczając w to opłaty.

Czytaj też: Zniszczony obraz Banksy’ego sprzedany za rekordowe 16 milionów funtów

Zysk zostanie przekazany fundacji

Bloomberg donosi, że zwycięskim oferentem był amerykański handlarz sztuką Larry Gagosian, który jest właścicielem sieci galerii sztuki. Jak podaje Christie’s, cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany szwajcarskiej Fundacji Thomasa i Doris Ammannów z Zurychu, która działa na rzecz tworzenia programów opieki zdrowotnej i edukacji dla dzieci na całym świecie. Poniedziałkowa aukcja jest pierwszą z serii aukcji dzieł sztuki zaplanowanych przez Christie’s i Sotheby’s na najbliższe dwa tygodnie, które powszechnie uważa się za test kondycji rynku sztuki luksusowej w erze po pandemii.

Obraz “Shot Sage Blue Marilyn” został namalowany przez Warhola w 1964 roku z inspiracji słynną fotografią. W marcu George Frei, przewodniczący zarządu Fundacji Thomasa i Doris Ammanów, powiedział w oświadczeniu, że obraz Monroe “świadczy o jej niezmiennej sile wizualnej w nowym tysiącleciu”.

Marilyn Monroe jako kobieta odeszła w zapomnienie. Zapomniano o strasznych okolicznościach jej życia i śmierci. Wszystko, co pozostało, to enigmatyczny uśmiech, który łączy ją z innym tajemniczym uśmiechem wybitnej damy, Mona Lisy.

– powiedział Frei.

Czytaj też: Czy warto inwestować w sztukę?

Źródło: BBC

Petycja o wywalenie Amber Heard z “Aquaman 2” ma już 3 mln podpisów

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close