GospodarkaInwestycjeTechnologie

Apple traci pozycję najcenniejszej firmy na świecie

Apple straciło pozycję najcenniejszej firmy na świecie

Apple stracił pozycję najbardziej wartościowej firmy na świecie w wyniku szerokiej wyprzedaży akcji spółek technologicznych. Saudyjski producent ropy i gazu Aramco po raz pierwszy od prawie dwóch lat odebrał producentowi iPhone’ów pierwsze miejsce. Aramco zajmuje pierwsze miejsce po raz pierwszy od 2020 roku. Akcje producentów energii wzrosły w tym roku, ponieważ koszty ropy naftowej i gazu ziemnego zanotowały gwałtowne wzrosty. Tymczasem akcje Apple spadły o prawie 20% od początku roku po wyprzedaży akcji spółek technologicznych.

Inwestorzy sprzedają akcje firm technologicznych, przenosząc się do aktywów, które uważają za mniej ryzykowne. Akcje firmy Apple spadły w środę w Nowym Jorku o ponad 5%, kończąc dzień notowań z wyceną giełdową na poziomie 2,37 bln dolarów. Oznacza to, że firma straciła pozycję najcenniejszej firmy na świecie na rzecz producenta ropy i gazu Aramco, którego wartość wyceniono na 2,42 bln dolarów.

Wycofywanie się z aktywów uznawanych za ryzykowne przyczyniło się również do spadku ceny Bitcoina poniżej 27 000 dolarów. Największa i najbardziej znana kryptowaluta na świecie straciła już około 60% swojej wartości od czasu osiągnięcia rekordowego poziomu w listopadzie ubiegłego roku. Ether, cyfrowa moneta powiązana z siecią blockchain ethereum, również ponownie gwałtownie spadła i w ciągu ostatniego tygodnia straciła już ponad 40% swojej wartości.

Czytaj też: Sprzedaż Apple rośnie pomimo niedoborów w dostawach chipów

Apple radziło sobie lepiej

W styczniu firma Apple stała się pierwszą spółką, której wycena giełdowa osiągnęła poziom 3 mld dolarów. Firma była jednym z największych zwycięzców pandemii, ponieważ w wyniku lockdownów gwałtownie wzrosły wydatki na gadżety. Według danych Banku Światowego rekordowa wartość firmy Apple przewyższyła wartość gospodarki Wielkiej Brytanii, która wynosi 2,76 mld dolarów.

Z kolei państwowy gigant naftowy Saudi Aramco skorzystał na wzroście cen energii. Powrót gospodarek do stanu sprzed pandemii doprowadził do gwałtownego wzrostu cen energii w 2021 r., a w tym roku wojna na Ukrainie jeszcze bardziej podniosła ceny, ponieważ kraje szukają alternatywy dla dostaw z Rosji. Arabia Saudyjska jest największym producentem w kartelu naftowym Opec, a Saudi Aramco ponad dwukrotnie zwiększyło swój zysk netto do 110 mld dolarów w 2021 roku, z 49 mld dolarów w 2020 roku.

Czytaj też: Ekonomiści ostrzegają Pekin. Możliwa recesja w niektórych sektorach i regionach

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close