InwestycjeKultura i sztukaMarketingPolskaPrawo

Wandale zniszczyli tęczowy mural, bo tu jest Polska i ma być szaro

Tęczowy mural zniszczony

Nieznani sprawcy zniszczyli świeżo ukończony tęczowy mural na elewacji jednego z wrocławskich budynków. Odsłonięcie murala zaplanowano na 17 maja, ale w nocy na tęczowej ścianie pojawiły się napisane białym sprayem wulgarne hasła i krzyże celtyckie.

Potępiamy ten akt wandalizmu, który jest wyrazem nienawiści i LGBT-fobii. Wszczęliśmy już wszystkie działania, by osoby zaangażowane w tę dewastację zostały pociągnięte do odpowiedzialności karnej. Jak pokazuje ta smutna historia, wciąż wiele jest do zrobienia w tym zakresie zmiany społecznej wobec osób LGBT+.

– napisało na Facebooku Stowarzyszenie Kultura Równości, które było jednym z inicjatorów przedsięwzięcia.

Tęczowy mural stworzono z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Mural #KlimatNaRówność namalowany został antysmogowymi farbami, które pomagają oczyszczać powietrze. Jak dodaje Stowarzyszenie Kultura Równości, w sposób dosłowny i metaforyczny miał oczyszczać atmosferę miasta ze szkodliwych substancji.

Hasłem muralu zwracamy uwag na energetyczną transformację, ale też konieczną zmianę społeczną, jeśli chcemy oddychać pełną piersią i żyć bez homofobii.

– dodaje stowarzyszenie.

Czytaj też: Zniszczyli żłobek “Tęczowy Domek”, bo nazwa kojarzy się z LGBT?

Homofobia w pełnej krasie

Sprawą zniszczenia muralu zajmuje się już wrocławska policja.

Wstępnie sprawę zakwalifikowano jako zniszczenie mienia. Policjanci na miejscu, między innymi technik kryminalistyki, zabezpieczyli ślady. Prowadzone są dalsze czynności celem wytypowania i zatrzymania osoby lub osób odpowiedzialnych za to przestępstwo. Straty zostały oszacowane na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

– powiedział portalowi TVN24 Paweł Noga z biura prasowego wrocławskiej policji.

Kultura Równości zapowiada, że odsłonięcie muralu odbędzie się zgodnie z planem. Tęczowy mural musi zostać jednak “naprawiony. Z tej okazji przygotowano zbiórkę, która jest dostępna pod tym adresem.

Chcemy naprawić szkody wyrządzone przez wandali, dlatego zakładamy zbiórkę i prosimy Was o wsparcie. By odmalować mural na nowo potrzebujemy 15 tys. zł. Wierzymy, że solidarnie przywrócimy kolory tej tęczy. Dziękujemy za wszystkie gesty wsparcia, wpłaty i udostępnienia zbiórki.

– dodaje stowarzyszenie.

Mamy małą agencję kobiecą. Malowałyśmy ten mural, a zleceniodawcą była Komisja Europejska w porozumieniu ze stowarzyszeniem Kultura Równości. W poniedziałek o 22.30 skończyłyśmy projekt i zeszłyśmy ze ściany. We wtorek rano mural już był zniszczony. Odsłonięcie miało mieć miejsce 17 maja. Teraz czeka nas naprawa.

– powiedziała redakcji TVN24 Lucy Fidos z grupy RedSheels, która pracowała nad realizacją muralu.

Czytaj też: Wrocław Główny największym dworcem w Polsce. Tuż za nim Poznań Główny

Źródło: TVN24

Tęczowe torby z Ikei zaatakowały uczucia posła Sośnierza xD

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close