Kultura i sztukaPrawoRynek pracyŚwiatTransportTurystyka

EasyJet walczy o zatrzymanie pracowników. Linie szykują sporą premię

EasyJet oferuje bonus w wysokości 1000 funtów

EasyJet zaoferuje nowemu i obecnemu personelowi pokładowemu premię w wysokości 1000 funtów na koniec sezonu wakacyjnego. Linie lotnicze walczą w ten sposób o zatrzymanie obecnych i rekrutację nowych pracowników. Linie lotnicze powiedziały, że płatności będą uznaniem wkładu załogi w spodziewane pracowite lato, z podróżami na poziomie zbliżonym do poziomu sprzed Covid. W zeszłym miesiącu ujawniono, że British Airways oferuje taką samą kwotę nowym pracownikom jako “złote przywitanie”. Działania rekrutacyjne British Airways obejmowały też zaproszenie z powrotem niektórych pracowników, którzy wcześniej odeszli, ale wyrazili zainteresowanie powrotem.

Po zniesieniu przez Wielką Brytanię ograniczeń w podróżowaniu popyt na wakacje gwałtownie wzrósł. Przemysł lotniczy stracił tysiące miejsc pracy w czasie pandemii, a lotniska i linie lotnicze od miesięcy ścigają się w zatrudnianiu pracowników, planując huczne lato. Niektóre z nich mają jednak trudności z odpowiednio szybkim zatrudnieniem nowych pracowników.

Zarówno EasyJet, jak i British Airways odwołały setki lotów z powodu braków kadrowych, które zostały spotęgowane przez nieobecności z powodu zakażenia Covid. Niektóre porty lotnicze, w tym Manchester i Birmingham, również obwiniają brak personelu za przypadki długich kolejek, z których część spowodowała, że pasażerowie nie zdążyli na loty. Brytyjski organ nadzorujący lotnictwo – Civil Aviation Authority (CAA) – wystosował w kwietniu pismo do portów lotniczych, w którym wyraził zaniepokojenie skutkami braków kadrowych.

Czytaj też: EasyJet twierdzi, że Omikron osłabił rezerwacje lotów

EasyJet walczy o pracowników

EasyJet poinformował w zeszłym tygodniu, że planuje usunięcie tylnego rzędu siedzeń w niektórych samolotach, aby mogły one latać z trzema członkami personelu pokładowego zamiast czterech. Takie rozwiązanie nadal byłoby zgodne z przepisami CAA. Do tej pory budżetowa linia lotnicza zatrudniła 1700 pracowników, czyli więcej niż początkowo zakładano.

Przeszkolenie nowego personelu lotniczego i uzyskanie przez niego certyfikatu bezpieczeństwa może jednak trwać miesiącami. W celu przyspieszenia rekrutacji rząd zamierza zezwolić na rozpoczęcie szkolenia nowych pracowników przed zakończeniem sprawdzania ich przeszłości. Zmiana prawa ma wejść w życie 20 maja.

Czytaj też: EasyJet usuwa fotele ze swoich samolotów. Powód jest zaskakujący

Źródło: BBC

Linie EasyJet z pierwszą stratą w historii firmy

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close