GospodarkaMediaOchrona środowiskaPaństwoPrawoRolnictwoRynek pracy

Polski producent surówek Maga Foods objęty sankcjami… przez pomyłkę

Pracownikom grozi utrata pracy.

Polska firma produkująca surówki Maga Foods została objęta sankcjami przez MSWiA za jej rzekome związki z Rosją. Tymczasem prawda okazała się zupełnie inna, ponieważ spółka nie ma żadnych koneksji z Moskwą. Przez błędną decyzję urzędników pracę może stracić ponad 200 osób, w tym wielu Ukraińców. 

Polska firma Maga Foods objęta sankcjami MSWiA przez pomyłkę

Jak informuje serwis Świat Rolnika, do tragicznej pomyłki doszło w MSWiA, gdzie spółkę Maga Foods oznaczono, jako mającą powiązania z oligarchą Michałem Friedmanem. Rosjanin jest objęty sankcjami, dlatego firma jednocześnie dostała się na czarną listę polskiego ministerstwa. Problem tylko w tym, iż Friedman nie ma już nic wspólnego z Maga Foods, ponieważ jak twierdzi spółka:

Decyzję o rozwiązaniu wszelkich umów z podmiotami związanymi z Friedmanem (i wykupie wszystkich udziałów) nasi holenderscy właściciele podjęli niezwłocznie po wybuchu wojny na Ukrainie.

Czytaj więcej: Polski rząd w końcu przestał tylko “apelować” i sam nałożył sankcje

Tym samym wszystkie udziały należą do holendra Ericka Brasa, a sama transakcja przejęcia udziałów doszła do końca w marcu. Niemniej jednak pracownicy nie dostali pensji za kwiecień i grozi im również utrata pracy, a sama firma może zbankrutować. Wszystko dlatego, iż ma zamrożone środki, przez co nie może wypłacać wynagrodzeń swoim pracownikom.

W tej sprawie wypowiedział się Sławomir Izdebski z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych:

Jesteśmy organizacją, która broni rolników i postanowiliśmy natychmiast zareagować. Jestem po rozmowach z premierem Mateuszem Morawieckim i z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem. Natychmiast złożyliśmy stosowne pisma i wnioski o to, żeby wszędzie tam, gdzie popełniono błędy, żeby te zakłady zostały odblokowane.

Minister Henryk Kowalczyk zainterweniował w sprawie Maga Foods

Izdebski stwierdził, iż dzięki interwencji analizowane są dokumenty i jest szansa na odblokowanie środków. Według Izebskiego Kowalczyk rozpoczął już rozmowy przyspieszające anulowanie tej pomyłki.

Minister rolnictwa stwierdził w rozmowie z serwisem Świat Rolnika:

Sankcję na tę firmę zostały nałożone ze względu na byłego właściciela, który był o kapitale rosyjskim. Stąd właśnie znalazła się na tej liście, którą przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Firma ta twierdzi jednak, że już ten właściciel rosyjski nie ma nic wspólnego z tą spółką i w związku z tym trwa postępowanie w tej sprawie.

Firma złożyła odwołanie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i na podstawie tego odwołania służby polskie ocenią, czy rzeczywiście pozbycie się tego kapitału było rzeczywiste, czy nie. Jeśli tak, to oczywiście firma zostanie odwieszona.

Czytaj również: Rosja nacjonalizuje zakłady Renault, aby budować auta rodem z ZSRR

Sam Piotr Pawiński, prezes Maga Foods, stwierdził, iż sytuacja w spółce jest krytyczna:

Nie jesteśmy powiązani w żaden sposób z osobami, wobec których są jakiekolwiek podejrzenia o wspieranie wojny. Oczywiście sankcje same w sobie są właściwe, natomiast z naszej strony uważam, że to zła sytuacja, jeżeli takim skutkiem ubocznym wprowadzenia sankcji są straty dla polskiej gospodarki. Tym bardziej dla polskich rolników i dla polskich obywateli, którzy nie są powiązani z Rosją. Nasz zakład w wyniku błędu jest w zasadzie w stanie przyspieszonego rozkładu.

To kwestie tygodni, kiedy będziemy musieli zgłosić wniosek o upadłość. Nasi dostawcy niestety nie mogą dostać zapłaty za dostarczone towary. Nasi pracownicy, z czego połowa to Ukraińcy, nie mogą wynagrodzenia za kwiecień, ponieważ nasze środki są zamrożone.

Wicepremier Kowalczyk zapewnił, że sprawa jest priorytetowa, jednak nie ma pewności, kiedy sankcje zostaną zdjęte z polskiej firmy. Sprawa jest rozwojowa.

W Niemczech gęstnieje atmosfera, bo brakuje… butelek do piwa

Źródło: Świat Rolnika

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close