PaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologieTelekomunikacja

Kanada zabroni Huawei i ZTE dostępu do swoich sieci 5G

Kanada nakłada bana na Huawei i ZTE

Kanada ogłosiła, że zabroni dwóm największym chińskim producentom sprzętu telekomunikacyjnego pracy nad swoimi sieciami telefonicznymi 5G. Restrykcje wobec Huawei i ZTE zostały ogłoszone w czwartek przez ministra przemysłu tego kraju. Francois-Philippe Champagne powiedział, że to posunięcie poprawi jakość usług mobilnego internetu w Kanadzie oraz “ochroni bezpieczeństwo Kanadyjczyków”. Huawei Kanada jest jednak “rozczarowana” decyzją, która ma charakter “polityczny”.

Jest to niefortunna decyzja polityczna, która nie ma nic wspólnego z cyberbezpieczeństwem ani z żadną z omawianych technologii.

– napisano w oświadczeniu.

Kilka krajów – w tym Wielka Brytania, USA, Australia i Nowa Zelandia – już wcześniej nałożyło ograniczenia na firmy. Te cztery kraje, wraz z Kanadą, tworzą porozumienie o wymianie informacji wywiadowczych pod nazwą “Five Eyes”. Powstał on w czasie zimnej wojny jako mechanizm monitorowania Związku Radzieckiego i wymiany informacji niejawnych. W rozmowie z dziennikarzami w kanadyjskiej stolicy, Ottawie, Champagne powiedział, że decyzja została podjęta po “pełnym przeglądzie przez agencje bezpieczeństwa i konsultacjach z najbliższymi sojusznikami”.

Chciałbym wyrazić się bardzo jasno: zawsze będziemy chronić bezpieczeństwo Kanadyjczyków i podejmiemy wszelkie niezbędne działania, aby zabezpieczyć naszą infrastrukturę telekomunikacyjną. W świecie 5G, w czasie, gdy w naszym codziennym życiu coraz bardziej polegamy na naszej sieci, jest to właściwa decyzja.

– dodał.

Czytaj też: Przychody firmy Huawei gwałtownie spadły przez amerykańską paranoję

Decyzja polityczna?

Rzecznik chińskiej ambasady w Ottawie powiedział agencji informacyjnej Reuters, że Pekin postrzega obawy dotyczące bezpieczeństwa zgłaszane przez Kanadę jako “pretekst do manipulacji politycznej”. Rzecznik Chin oskarżył również Kanadę o współpracę z USA w celu wyeliminowania chińskich firm. Huawei Kanada powiedział, że jego sprzęt został “dokładnie sprawdzony” przez rząd i agencje bezpieczeństwa, i dodał, że “nie odnotowano żadnych incydentów związanych z bezpieczeństwem spowodowanych przez sprzęt Huawei”.

Zakaz korzystania z urządzeń i usług Huawei spowoduje znaczne straty ekonomiczne w Kanadzie i podniesie koszty komunikacji dla kanadyjskich konsumentów. Niestety, ta decyzja jest poza naszą kontrolą jako firmy. Zrobimy jednak wszystko, co w naszej mocy, aby chronić uzasadnione prawa i interesy naszych klientów, partnerów i nas samych.

– napisano w oświadczeniu.

5G, czyli piąta generacja, jest kolejną aktualizacją mobilnych sieci internetowych, oferującą znacznie szybsze prędkości pobierania i wysyłania danych. Umożliwia także jednoczesny dostęp do Internetu większej liczbie urządzeń. Decyzja rządu kanadyjskiego oznacza, że firmy telekomunikacyjne w tym kraju nie będą już mogły korzystać ze sprzętu wyprodukowanego przez Huawei i ZTE. Firmy, które już zainstalowały sprzęt wyprodukowany przez chińskich producentów, muszą go teraz usunąć.

W listopadzie prezydent USA Joe Biden podpisał przepisy, które uniemożliwiają firmom uznanym za zagrażające bezpieczeństwu otrzymywanie nowych licencji na sprzęt telekomunikacyjny w tym kraju. Oznacza to, że sprzęt firm Huawei, ZTE i trzech innych chińskich przedsiębiorstw nie może być używany w amerykańskich sieciach telekomunikacyjnych.

Czytaj też: Joe Biden zaostrza ograniczenia dla Huawei i ZTE

Źródło: BBC

USA cofają licencję czołowej chińskiej firmie telekomunikacyjnej

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close