Airbnb opuszcza Chiny. Ostry lockdown wykańcza turystykę

Airbnb opuszcza Chiny
Airbnb wycofuje swoje usługi z Chin, gdzie polityka “zero-Covid” skutkowała nałożeniem ostrego lockdownu. Wszystkie oferty domów i miejsc noclegowych w tym kraju zostaną usunięte ze strony internetowej firmy do lata. Pobyty w Chinach stanowiły zaledwie 1% przychodów Airbnb w ciągu ostatnich kilku lat. Oczekuje się, że zamiast tego firma skupi się na chińskich rezydentach podróżujących za granicę do innych miejsc.
Według Światowej Organizacji Turystyki ONZ, przed pandemią liczba chińskich podróżnych udających się za granicę potroiła się w ciągu niecałej dekady, osiągając 155 milionów podróży w 2019 roku. Jednak od 2020 roku w Chinach obowiązują jedne z najsurowszych na świecie restrykcji związanych z Covid, co sprawia, że podróżowanie do i po kraju jest niezwykle trudne.
Airbnb rozpoczęło swoją działalność w Chinach w 2016 roku. Od tego czasu około 25 milionów gości zarezerwowało tam pobyty za pośrednictwem firmy. W 2017 r., w ramach dążenia do ekspansji, firma zmieniła nazwę na Aibiying (爱彼迎), co oznacza witanie się z miłością i jest łatwiejsze do wymówienia dla osób posługujących się językiem mandaryńskim.
?BREAKING: Airbnb to shut China business: sources
All listings in mainland China will be taken off platform this summer. Co will maintain an office in Beijing
Sources tell me China biz was costly & complex to operate…pandemic worsened issues & heightened impact
1/x
— Deirdre Bosa (@dee_bosa) May 23, 2022
Czytaj też: Producent iPhone’ów wstrzymuje działalność w zakładach w Szanghaju
Airbnb było ciężko jeszcze przed pandemią
Jednak osoba zaznajomiona z decyzją firmy powiedziała, że operacja wynajmu mieszkań dla podróżnych odwiedzających Chiny była skomplikowana i kosztowna w prowadzeniu jeszcze przed pandemią. Dane gości były przesyłane do chińskiego rządu zgodnie z lokalnymi przepisami i regulacjami, a Airbnb musiał stawić czoła silnej konkurencji ze strony rodzimych chińskich platform wynajmu.
Podczas gdy większość państw świata rozluźniła obostrzenia antyCOVIDowe, Chiny obstają przy twardej strategii “zero-COVID”. Lockdown w Chinach wpływa jednak nie tylko na codzienne życie mieszkańców, ale również na światowe gospodarki oraz globalne łańcuchy dostaw.
Odkąd pandemia rozpoczęła się w 2019 r., Chiny wprowadziły twarde lockdowny, które dotknęły miliony ludzi w dużych miastach, takich jak Xi’an i Wuhan. Lockdown w Chinach opóźnia również zamówienia internetowe. Dostawy są utrudnione, ponieważ firmy logistyczne i magazyny nie działają lub działają z ograniczoną wydajnością.
Czytaj też: Zamówienia internetowe Amazon opóźnione przez lockdown w Chinach
Źródło: BBC
4 Komentarze