Business lifestyleInwestycjeKultura i sztukaMarketingMediaPaństwoPolitykaŚwiatTechnologie

Trofeum z Eurowizji sprzedane, by kupić drony dla ukraińskiego wojska

Trofeum z Eurowizji sprzedane

Kalush Orchestra, ukraiński zespół, który wygrał tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji, sprzedał swoje trofeum z Eurowizji za 900 000 dolarów, aby zebrać pieniądze na wojnę na Ukrainie. Kryształowy mikrofon został wystawiony na aukcję na Facebooku, której celem był zakup dronów dla ukraińskiego wojska. Sprzedaż zbiegła się z występem zespołu na koncercie charytatywnym pod Bramą Brandenburską w Berlinie. Jego celem było zebranie pieniędzy na opiekę medyczną i zaopatrzenie.

Przemawiając na koncercie, członek zespołu Oleh Psiuk zaapelował, by ludzie nie przyzwyczaili się do wojny, w której zginęły już tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy cywilów. Od czasu inwazji Rosji 24 lutego ponad 14 milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, a miasta i miasteczka legły w gruzach.

Myślę, że to powinno być zawsze na pierwszych stronach gazet, dopóki nie nastanie pokój.

– powiedział Psiuk, którego zwycięstwo w Eurowizji było gorąco typowane w okresie poprzedzającym konkurs.

Ich piosenka Stefania została pierwotnie napisana w hołdzie matce Psiuka, ale emocjonalne słowa, takie jak “Zepsutymi drogami zawsze przyjdę do Ciebie” zostały na nowo zinterpretowane jako okrzyk mobilizujący. Publiczność dała im aż 439 punktów na 468 możliwych. Tym samym ustanowili historyczny rekord w głosowaniu publiczności.

Czytaj też: Darczyńcy przelali ukraińskiemu wojsku miliony dolarów w Bitcoinach

Pomoc dla Ukrainy

Ukraiński prezenter telewizyjny Serhij Prytuła ogłosił, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży trofeum z Eurowizji zostaną, przeznaczone na zakup trzech ukraińskich dronów PD-2. Drony są intensywnie wykorzystywane przez siły ukraińskie i rosyjskie, zarówno jako broń, jak i samoloty zwiadowcze. Zespół poinformował na swoim Facebooku, że nabywcą kryształowego mikrofonu była giełda kryptowalut Whitebit.

To pierwszy raz w historii, gdy trofeum z Eurowizji zostało przekazane na aukcję. Inicjatywa była wspierana przez Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej, Ministerstwo Cyfrowej Transformacji Ukrainy oraz Europejską Unię Nadawców (EBU), organizatora Eurowizji. Na aukcji został wystawiony również różowy kapelusz, w którym Oleh Psiuk z Kalush Orchestra wystąpił w Turynie. Kalush Orchestra zapowiedzieli, że będą koncertowali po Europie, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży biletów również trafią do Ukraińców.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez KALUSH (@kalush.official)

Czytaj też: Rosja, przykładem Iranu, może próbować ominąć sankcje poprzez kryptowaluty

Źródło: BBC

Wokalista Måneskin z Eurowizji, został zbadany na obecność narkotyków

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close