GospodarkaPaństwoPolitykaPrawoRolnictwoŚwiat

Sri Lanka apeluje do rolników, by sadzili więcej ryżu, bo braknie jedzenia

Sri Lanka wzywa rolników do sadzenia większej ilości ryżu

W obliczu najgorszego od ponad 70 lat kryzysu gospodarczego Sri Lanka wezwała rolników do zwiększenia upraw ryżu. Minister rolnictwa tego kraju wystosował apel, mówiąc, że “sytuacja żywnościowa kraju pogarsza się”, a poważne niedobory podstawowych produktów, w tym żywności, przyczyniły się do wzrostu inflacji do nowego rekordowego poziomu. Oficjalne dane pokazały, że stopa inflacji na Sri Lance wzrosła w maju do rekordowego poziomu 39,1% w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Wcześniej, w kwietniu, inflacja osiągnęła najwyższy poziom 29,8%.

Dodatkowo rząd podniósł kilka dni temu podatki, aby pomóc w opłaceniu najważniejszych zakupów, w tym paliwa i żywności. Rząd Sri Lanki ogłosił natychmiastową podwyżkę podatku od wartości dodanej VAT z 8% do 12%. Oczekuje się, że to posunięcie zwiększy dochody państwa o 65 mld rupii lankijskich (179,9 mln dolarów). Zapowiedziano również, że podatek od osób prawnych wzrośnie w październiku z 24% do 30%.

Ten 22-milionowy kraj został ciężko doświadczony przez pandemię, rosnące ceny energii i populistyczne cięcia podatkowe. Chroniczny brak dewiz i rosnąca inflacja doprowadziły również do niedoboru leków, paliwa i innych artykułów pierwszej potrzeby. Minister rolnictwa Mahinda Amaraweera powiedział dziennikarzom, że “jest jasne, że sytuacja żywnościowa się pogarsza”.

Prosimy wszystkich rolników, aby w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu dni weszli na swoje pola i zajęli się uprawą ryżu.

– dodał.

Czytaj też: Sri Lanka pogrąża się w kryzysie. Wojsko i policja pacyfikują protesty

Sri Lanka pogrążona w kryzysie

Władze Sri Lanki szukają sposobów na zwiększenie produkcji żywności, ponieważ premier Ranil Wickremesinghe ostrzegł, że do sierpnia mogą wystąpić poważne niedobory żywności. Jak donosi gazeta Financial Times, Sri Lanka ubiega się również o pomoc od południowoazjatyckiego banku żywności, który dostarcza ryż i inne towary krajom będącym w potrzebie.

Komisarz ds. żywności J Krishnamoorthy powiedziała w wywiadzie dla gazety, że jej resort “właśnie rozpoczął proces” zwracania się do Południowoazjatyckiego Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej (SAARC) o “pomoc banku żywności”. Krishnamoorthy dodała, że Sri Lanka stara się o około 100 tys. ton metrycznych żywności w formie darowizn lub sprzedaży subsydiowanej. SAARC to grupa ośmiu państw w Azji Południowej. Należą do niego między innymi Indie, które stają się jednym z największych dostarczycieli pomocy dla Sri Lanki.

W zeszłym miesiącu Sri Lanka po raz pierwszy w historii nie spłaciła swojego długu, gdy upłynął termin spłaty 78 mln dolarów odsetek od niespłaconego długu. Może to zaszkodzić reputacji kraju w oczach inwestorów, utrudniając mu pożyczanie potrzebnych pieniędzy na rynkach międzynarodowych, co z kolei może zaszkodzić zaufaniu do jego waluty i gospodarki. Na początku tego roku ówczesny minister finansów Sri Lanki Ali Sabry powiedział, że kraj musi uzyskać 4 mld dolarów w ciągu najbliższych ośmiu miesięcy, aby zapłacić za import codziennych artykułów pierwszej potrzeby.

Czytaj też: Zapaść gospodarcza w Sri Lance. Rezerwy paliwa wyczerpały się

Źródło: BBC

Protestujący na Sri Lance spalili domy przywódców rządzącej partii

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close