BankowośćGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaRolnictwoŚwiat

Ukraina podnosi stopy procentowe do najwyższego poziomu w Europie

Ukraina podnosi stopy procentowe

Bank Centralny Ukrainy ponad dwukrotnie zwiększył stopy procentowe do 25%, co stanowi najwyższy poziom w Europie. Posunięcie to ma na celu spowolnienie gwałtownie rosnącej inflacji i zapobieżenie dalszemu załamaniu się waluty po inwazji Rosji w lutym. Od początku wojny przedsiębiorstwa zostały zmuszone do zamknięcia, a kluczowe łańcuchy dostaw zostały odcięte. Bank Światowy przewiduje, że w tym roku gospodarka Ukrainy może skurczyć się nawet o 45%. Inflacja wzrosła na Ukrainie do 17% i według Banku Centralnego może w tym roku osiągnąć poziom 20%.

Narodowy Bank Ukrainy powiedział, że podwyżka stóp procentowych z 10% do 25% pomoże uchronić oszczędności obywateli przed zjedzeniem przez gwałtownie rosnącą inflację. Ukraińska waluta znalazła się pod silną presją od czasu inwazji Rosji, gwałtownie tracąc na wartości. Bank centralny wyraził nadzieję, że podwyżka stóp procentowych złagodzi nieco te napięcia i ustabilizuje walutę. Jest to pierwsza podwyżka stóp procentowych na Ukrainie od wybuchu wojny, przy czym bank zasygnalizował, że będzie chciał ponownie obniżyć stopy procentowe, gdy inflacja złagodnieje.

Według danych Kijowskiej Szkoły Głównej Handlowej, ostrzał artyleryjski i ataki lotnicze spowodowały zniszczenia infrastruktury ukraińskich miast na kwotę ponad 100 mld dolarów, a 14 mln obywateli zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Aby wzmocnić obronę militarną i wesprzeć obywateli, którzy stracili środki do życia, rząd gwałtownie zwiększył wydatki, co według kijowskiego banku inwestycyjnego Dragon Capital spowodowało wzrost deficytu budżetowego o 27% z miesiąca na miesiąc do 7,7 mld dolarów w maju. Banki zostały również zmuszone do zaakceptowania faktu, że kredyty udzielone przedsiębiorstwom na terytorium kontrolowanym przez Rosję prawdopodobnie nigdy nie zostaną spłacone, co stanowi kolejny ogromny cios finansowy dla gospodarki kraju.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że prawie wszystkie kredyty korporacyjne i detaliczne na terytoriach, które nadal są okupowane, zostaną stracone.

– powiedział Vitaliy Vavryshchuk, szef działu badań makroekonomicznych w firmie zarządzającej aktywami Investment Capital Ukraine.

Czytaj też: Zełenski: Ukraina potrzebuje 7 miliardów dolarów pomocy miesięcznie

Kluczowy ukraiński eksport

W piątek minęło 100 dni od inwazji Rosji na Ukrainę. Od wybuchu walk zginęło co najmniej 4,5 tys. cywilów. Szpitale i szkoły zostały zdewastowane, a porty zablokowane, co odcięło Ukrainę od eksportu, który stanowi podstawę jej gospodarki. Około 50% światowych dostaw gazu neonowego, niezbędnego do produkcji mikroprocesorów zasilających smartfony i samochody, pochodzi od zaledwie dwóch ukraińskich firm. Ponadto ponad 18% światowego eksportu jęczmienia, 16% kukurydzy i 12% pszenicy pochodzi z ukraińskich pól.

Kryzys żywnościowy zagraża nawet 1,4 miliarda ludzi, którzy doświadczą niedoborów żywności, a w niektórych miejscach nawet klęski głodu. Żywność utknęła na Ukrainie, a co roku produkuje ona 85 milionów ton zboża

– powiedział Amin Awad, koordynator ONZ ds. kryzysu na Ukrainie.

W związku z tym, że zbliżają się kolejne duże zbiory, Amin Awad ostrzegł, że jeśli silosy zbożowe – obecnie pełne żywności – nie będą mogły zostać opróżnione, uprawy zgniją na polach, ponieważ nie będzie gdzie ich przechowywać.

Egipt, który przed wojną otrzymywał około 80% swojej pszenicy z Rosji i Ukrainy, obecnie doświadcza niedoborów i ostrzegł, że na całym świecie z głodu mogą umrzeć miliony ludzi. Tymczasem w Turcji inflacja wzrosła do 73,5%, czyli poziomu najwyższego od 24 lat. Jest to spowodowane wojną na Ukrainie, słabą walutą i wysokimi cenami energii. Koszty żywności wzrosły w Turcji w ciągu ostatniego roku o 92%, co sprawiło, że mimo interwencji rządowych wielu ludzi nie może sobie pozwolić na zakup podstawowych towarów.

Czytaj też: Prezydent Zełenski wezwał do odblokowania ukraińskich portów

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close