GospodarkaInwestycjeMarketingPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTurystyka

Sieć hoteli Marriott też opuści Rosję. Po 25 latach działalności

Marriott opuści Rosję po 25 latach

Sieć hoteli Marriott ogłosiła, że po 25 latach opuszcza Rosję, twierdząc, że zachodnie sankcje “uniemożliwiły” dalsze prowadzenie tam działalności. Firma zamknęła swoje biuro w Moskwie i wstrzymała inwestycje w Rosji w marcu, po inwazji na Ukrainę. Jednak jej 22 hotele w tym kraju są własnością osób trzecich i pozostały otwarte. Marriott powiedział, że proces zawieszania działalności w Rosji jest “złożony”. Firma stwierdziła, że pozostaje “skoncentrowana na dbaniu o rosyjskich współpracowników” i wspierała osoby na Ukrainie i w Rosji, aby zapewnić im zatrudnienie w Marriott poza krajami dotkniętymi konfliktem.

Doszliśmy do wniosku, że nowo ogłoszone sankcje w USA, Wielkiej Brytanii i UE uniemożliwią Marriottowi dalsze prowadzenie lub franczyzę hoteli na rynku rosyjskim. Nadal przyłączamy się do naszych współpracowników i milionów ludzi na całym świecie, życząc sobie zakończenia obecnej przemocy i rozpoczęcia drogi ku pokojowi.

– napisano w oświadczeniu.

Oburzenie opinii publicznej w związku z inwazją Władimira Putina również wywarło presję na zachodnie marki, by się zdystansowały. Zwrócono uwagę, że marki hotelowe są jednymi z najwolniej reagujących na bestialstwo Rosji.

Proces zawieszania działalności na rynku, na którym Marriott działa od 25 lat, jest skomplikowany.

– stwierdziła firma w oświadczeniu.

Czytaj też: Koszty życia w Rosji wzrosły o ponad 14%. Rosjanie biją się o cukier

Marriott dołączył do innych zachodnich firm

Sieć hoteli nie podała więcej szczegółów na temat swojego wyjścia z Rosji. Tym samym Marriott dołącza do McDonald’s, Starbucks i innych firm, które w ostatnich tygodniach wycofały się z rynku w związku z trwającą wojną na Ukrainie i zaostrzeniem zachodnich sankcji mających na celu izolację gospodarczą Rosji. Wcześniej aktywa francuskiego producenta samochodów Renault w tym kraju zostały znacjonalizowane, podczas gdy gigant hamburgerowy McDonald’s sprzedał swoje restauracje, z których wiele było bezpośrednią własnością firmy, istniejącemu franczyzobiorcy.

Jest to skomplikowana kwestia, która nie ma precedensu i ma głębokie konsekwencje. Niektórzy mogą argumentować, że zapewnienie dostępu do żywności i dalsze zatrudnianie dziesiątek tysięcy zwykłych obywateli jest z pewnością słuszne. Nie można jednak ignorować kryzysu humanitarnego spowodowanego wojną na Ukrainie. I nie można sobie wyobrazić, że Złote Łuki reprezentują tę samą nadzieję i obietnicę, która skłoniła nas do wejścia na rynek rosyjski 32 lata temu.

– powiedział dyrektor generalny McDonald’s, Chris Kempczinski.

Czytaj też: W Rosji nie będzie chleba? Przez zachodnie sankcje piekarnie mogą stanąć

Źródło: BBC

McDonald’s na stałe opuszcza Rosję. Po 32 latach. I bardzo dobrze

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close