Biznesowi celebryciBusiness lifestyleKultura i sztukaMarketingMediaPrawoŚwiat

Producent “Top Gun: Maverick” pozwany za naruszenie praw autorskich

Producent “Top Gun: Maverick” pozwany

Rodzina izraelskiego pisarza, którego opowiadanie stało się inspiracją dla filmu “Top Gun” z 1986 roku, pozywa wytwórnię Paramount Pictures o naruszenie praw autorskich do jego sequela. Twierdzą oni, że studio nie posiadało praw do opowiadania “Top Guns” Ehuda Yonaya z 1983 roku, kiedy wypuściło sequel “Top Gun: Maverick” w zeszłym miesiącu. Paramount twierdzi, że roszczenie jest “bezpodstawne” i zobowiązał się do jego zakwestionowania.

Pozew – złożony w poniedziałek w sądzie federalnym w Los Angeles przez Shosh i Yuvala Yonayów, wdowę i syna Ehuda – zawiera zarzut, że wytwórnia Paramount nie nabyła praw do opowiadania Ehuda po tym, jak wygasły zgodnie z amerykańską ustawą o prawach autorskich. W pozwie napisano, że w 2018 roku Yonayowie poinformowali Paramount, że jego prawa do opowiadania Ehuda wygasną dwa lata później. Dodano, że studio utraciło prawa autorskie do utworu w styczniu 2020 roku.

Choć Paramount chce udawać, że jest inaczej, zrobili sequel “Top Gun” po tym, jak stracili prawa autorskie.

– powiedział BBC prawnik Marc Toberoff, który reprezentuje Yonayów.

Czytaj też: Scarlett Johansson i Disney dogadali się w sprawie “Black Widow”

Rodzina pisarza chce zysków od “Top Gun: Maverick”

Rodzina pisarza domaga się od wytwórni niesprecyzowanego odszkodowania, w tym zysków z najnowszego filmu. Według pozwu, seria “Top Gun” wytwórni Paramount nie istniałaby bez “wysiłków literackich i sugestywnej prozy i narracji” Ehuda. Paramount w swoim oświadczeniu stwierdził, że “roszczenia są bezpodstawne”, a studio “będzie się energicznie bronić”. Mitra Ahouraian, adwokat ds. rozrywki z Los Angeles, powiedział BBC, że plany Paramount dotyczące produkcji filmu “Top Gun: Maverick” w 2018 roku i wydania go w 2019 roku zostały opóźnione z powodu pandemii Covid-19.

Czas będzie bardzo ważny w tym przypadku, ponieważ wypowiedzenie zostało wysłane… z datą wejścia w życie w 2020 roku.

– wyjaśniła Ahouraian.

Top Gun: Maverick“, w którym Tom Cruise ponownie wcielił się w rolę pilota marynarki wojennej Pete’a “Mavericka” Mitchella z oryginalnego filmu z 1986 roku, zarobił 548 milionów dolarów na całym świecie w ciągu pierwszych 10 dni od premiery. Był to czwarty co do wielkości weekend otwarcia spośród wszystkich filmów po wybuchu pandemii COVID, za najlepiej sprzedającym się Spider-Manem: Bez drogi do domu, drugim Doktor Strange w multiwersum obłędu, a następnie Batmanem. W sequelu Maverick powraca do akademii latania Top Gun jako instruktor odpowiedzialny za szkolenie nowej generacji pilotów.

Czytaj też: Business Insider manipuluje czytelnikami i nie wie co to inflacja

Źródło: BBC

Nowy Spider-Man pierwszym filmem, który zarobił miliard w pandemii

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close