HandelInwestycje

Oszuści stworzyli ZŁCoin, czyli wirtualną złotówkę. Nie dajcie się nabrać

CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed tak zwaną “ZŁCoin”, lub ZL Coin. Wirtualna złotówka to scam, który ma na celu wyłudzenie pieniędzy. Oszuści sugerują, że nowa waluta cyfrowa została utworzona z inicjatywy polskiego rządu. Dodatkowo sygnują ją takimi postaciami, jak Elon Musk, czy innych osób ze światowego biznesu.

ZŁCoin, czyli “polska kryptowaluta”, to nowy scam, na który nabierają się internauci

Scamerzy promują posty społecznościowe, w których przekonują do inwestycji w tak zwany “ZŁCoin“, która ma wygenerować bardzo wysokie zyski w krótkim czasie. I choć oszustwo widać na odległość, to i tak znając życie, część użytkowników Internetu da się nabrać na tak oczywiste kłamstwo. Oszuści wykorzystują w tym celu domeny takie jak heroinplan pl, lub carillonni pl, a reklamy sygnowane są znanymi postaciami ze świata biznesu.

Czytaj również: Krach na rynku kryptowalut: Bitcoin spadł o ponad 11%

W rzeczywistości, choć “ZŁCoin” sugeruje, że jest nową walutą państwową, która została wydana przez rząd, to jest niczym innym jak nieuczciwą platformą do wyłudzania pieniędzy. Pieniądze przelane na poczet zakupu “kryptowaluty” trafiają wprost do portfeli oszustów, a sam klient nie otrzymuje niczego w zamian.

Źródło: ZL Coin Facebook

W ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do oszustw tego typu, którego ofiarą padają głównie starsi użytkownicy internetu. Jeden ze starszych panów stracił nawet 50 tysięcy złotych oszczędności, ponieważ zawierzył w reklamę z Szymonem Hołownią.

Z tego powodu tak istotne jest informowanie na temat oszustw w Internecie, które stały się prawdziwą plagą. Dotyczy to zarówno scamów na Facebooku, jak i telefonu od tak zwanych “konsultantów”, którzy obiecują duże zyski, lub ewentualne włamania na konta bankowe. Z tego powodu zachęcamy, aby w wypadkach ewentualnych oszustw konsultować się bezpośrednio z policją, lub z csirt.gov.pl/.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close