GospodarkaInwestycjePaństwoPrawoŚwiatTurystyka

Japonia ponownie otwiera się dla turystów, ale z surowymi zasadami

Japonia ponownie otwiera się dla turystów

Od 2020 roku Japonia jest w dużej mierze zamknięta dla zagranicznych turystów, ponieważ wprowadziła jedne z najsurowszych na świecie restrykcji dotyczących Covid-19. Nawet teraz, gdy w piątek kraj otwiera swoje granice dla turystów z prawie 100 krajów i regionów, wprowadza nowe ograniczenia. Obejmują one między innymi wymóg uczestnictwa w wycieczkach zorganizowanych. Zgodnie z obowiązującymi w tym kraju restrykcjami Covid-19 nie wolno poruszać się turystom na własną rękę. Muszą także wykupić ubezpieczenie medyczne i nosić maski we wszystkich miejscach publicznych, także na zewnątrz.

Zgodnie z przepisami turyści będą również musieli unikać zamkniętych przestrzeni, zatłoczonych miejsc i miejsc bliskiego kontaktu. Na początku tego tygodnia Japońska Agencja Turystyki stwierdziła, że przewodnicy wycieczek powinni towarzyszyć turystom “od wejścia do wyjścia”, przypominając im jednocześnie o wymaganiach Covid, takich jak noszenie masek.

Przewodnicy wycieczek powinni często przypominać uczestnikom wycieczki o koniecznych środkach zapobiegających infekcjom, w tym o zakładaniu i zdejmowaniu masek, na każdym etapie wycieczki. Maseczki należy nosić również na zewnątrz, w sytuacjach, gdy ludzie rozmawiają w bliskiej odległości.

– stwierdziła agencja w 16-stronicowych wytycznych wydanych we wtorek.

Mimo to, biura podróży twierdzą, że odnotowały wzrost zainteresowania wizytami w tym kraju. Singapurska firma Chan Brothers Travel poinformowała, że otrzymała rezerwacje dla 50 grup wycieczkowych do Japonii, z których każda może liczyć nawet 30 osób. Rzecznik prasowy firmy, Jeremiah Wong, powiedział, że od momentu ogłoszenia ponownego otwarcia Japonii zapytania “napływały lawinowo”. Nie jest on jednak pewien, kiedy będzie można wyruszyć na pierwszą po pandemii wycieczkę do Japonii.

Potencjalnie najwcześniejszy wyjazd będzie miał miejsce po połowie lipca ze względu na wymóg posiadania wizy turystycznej (…) dla wszystkich podróżnych.

– stwierdził.

Czytaj też: Australia ponownie otwiera granicę dla zagranicznych gości

Japońska turystyka mocno stratna

W ciągu ostatnich dwóch lat Japonia zabroniła większości zagranicznych turystów odwiedzania kraju, ponieważ wprowadziła środki mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19. W zeszłym roku obcokrajowcom zakazano nawet udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Kraj złagodził ograniczenia w podróżowaniu dla rezydentów zagranicznych i osób podróżujących służbowo dopiero na początku tego roku.

W zeszłym miesiącu Japonia ogłosiła, że podwoi dzienny limit przyjazdów zagranicznych do 20 000 osób. Kentaro Koyama, główny ekonomista Deutsche Bank Japan uważa jednak, że ta “skromna strategia ponownego otwarcia” nie przyniesie większych korzyści japońskiej gospodarce, która jest trzecią co do wielkości na świecie.

Reakcja rządu była raczej opóźniona. Starzejące się społeczeństwo japońskie bardziej niż inne kraje obawia się infekcji.

– powiedział Koyama.

Przed pandemią turystyka była w Japonii jednym wielkim biznesem – w 2019 roku kraj odwiedziło rekordowa liczba 31,9 mln zagranicznych turystów. W zeszłym roku było ich mniej niż 250 000. Jednak branża turystyczna w tym niegdyś popularnym azjatyckim kraju wciąż ma przed sobą długą drogę do wyjścia z kryzysu. Kilka biur podróży poinformowało, że odnotowują wzrost liczby zapytań o wakacje w Japonii, ale surowe przepisy tego kraju nadal powstrzymują niektórych turystów.

Czytaj też: Japonia ponownie uruchomi nieczynne reaktory jądrowe! Trwa proces licencjonowania

Źródło: BBC

Nowy premier Japonii obiecuje „nowy kapitalizm”, ale mało kto mu wierzy

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close