PaństwoPrawoŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

USA znosi obowiązkowe testy na COVID dla podróżujących samolotem

Obowiązkowe testy na COVID już nieobowiązkowe

Stany Zjednoczone nie będą już wymagać od podróżujących samolotami posiadania dowodu negatywnego wyniku testu na obecność wirusa Covid-19 przed wjazdem do kraju z zagranicy. Urzędnicy oświadczyli, że rezygnują z tego wymogu z powodu “ogromnego postępu”, jaki kraj poczynił w walce z wirusem. Przedstawiciele branży turystycznej domagali się zniesienia tego wymogu, który, jak twierdzą, zniechęcał do dokonywania rezerwacji, ponieważ rodziny obawiały się, że utkną za granicą. Obowiązkowe testy na COVID zostaną zniesione w niedzielę.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) dokona ponownej oceny tej polityki w ciągu 90 dni. Administracja powiedziała, że “nie zawaha się podjąć działań”, aby przywrócić obowiązek, jeśli nowe okoliczności sprawią, że urzędnicy uznają to za konieczne.

Jesteśmy w stanie podjąć ten krok dzięki ogromnemu postępowi, jaki osiągnęliśmy w walce z wirusem. Powszechnie udostępniliśmy ratujące życie szczepionki i metody leczenia, a narzędzia te zapobiegają poważnym chorobom i zgonom oraz są skuteczne w walce z najczęściej występującymi wariantami wirusa krążącymi w USA i na całym świecie.

– powiedział dziennikarzom jeden z urzędników.

Prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Podróżników Roger Dow powiedział, że zmiana polityki “przyspieszy ożywienie amerykańskiej branży turystycznej”, podczas gdy Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego stwierdziło, że to “wspaniała wiadomość”, że zrezygnowano z tego “nieskutecznego” środka. Linie lotnicze Virgin Atlantic również z zadowoleniem przyjęły to posunięcie, mówiąc, że “jeszcze bardziej zwiększy ono zaufanie konsumentów i przyczyni się do ponownego wzrostu liczby podróży transatlantyckich tego lata”. Według badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Podróżników (US Travel Association), zniesienie wymogu przeprowadzania testów prawdopodobnie przyniesie w tym roku dodatkowe 5,4 mln turystów do USA, zwiększając wydatki na podróże o 12%.

Czytaj też: USA: Dzięki legalizacji marihuana jest popularniejsza niż Starbucks

Obowiązkowe testy na COVID zniechęcały podróżnych

W styczniu 2021 r. Stany Zjednoczone wprowadziły obowiązkowe testy na COVID dla podróżujących samolotami. Podróżni musieli w ciągu trzech dni przed lotem uzyskać negatywny wynik testu lub aby przedstawić dowód niedawnego wyleczenia się z wirusa. W grudniu prezydent USA Joe Biden zaostrzył ten wymóg do jednego dnia przed lotem, ponieważ wariant Omicron spowodował wzrost liczby zachorowań na koronawirusa. Testowanie nie dotyczyło przejazdów lądowych.

Większość obywateli spoza USA nadal musi być zaszczepiona, aby móc podróżować do tego kraju. Liczba zachorowań na COVID w USA gwałtownie spadła od stycznia, choć w ostatnich tygodniach zaczęła ponownie rosnąć, a następnie ustabilizowała się. Liczba zgonów jest znacznie niższa niż w szczytowym okresie pandemii, co jest efektem skuteczności programu szczepień.

Sektor turystyczny, który odnotował wzrost popytu w związku z osłabieniem obaw przed pandemią, stwierdził, że Stany Zjednoczone pozostają w tyle za innymi krajami, jeśli chodzi o ponowną ocenę zasad przeprowadzania testów. W marcu Wielka Brytania, podobnie jak Kanada, zniosła wszelkie wymogi dotyczące testów na COVID w odniesieniu do podróży. Włochy zniosły swoje wymagania dotyczące testów w tym miesiącu. W piątek Kanada ogłosiła, że wstrzyma losowe testy na lotniskach do końca czerwca, aby skrócić czas oczekiwania podróżnych.

Czytaj też: Ruch lotniczy w Europie wzrósł o prawie 500% w ciągu roku

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close