GospodarkaPaństwoPolitykaPrawoPrzemysłRolnictwoŚwiatTransport

Sri Lanka zakazuje sprzedaży benzyny. Kraj jest pogrążony w kryzysie

Sri Lanka ogranicza sprzedaż paliwa

W obliczu największego od dziesięcioleci kryzysu gospodarczego Sri Lanka zawiesiła sprzedaż paliwa do pojazdów, które nie są niezbędne. Przez najbliższe dwa tygodnie paliwo będą mogły tankować jedynie autobusy, pociągi i pojazdy wykorzystywane do świadczenia usług medycznych i transportu żywności. Zamknięto szkoły w miastach, a urzędnicy nakazali 22 milionom mieszkańców kraju pracować w domu.

Południowoazjatycki kraj prowadzi rozmowy na temat umowy ratunkowej, ponieważ ma problemy z opłaceniem importu, np. paliwa i żywności. W poniedziałek rząd ogłosił, że do 10 lipca zabroni prywatnym pojazdom kupowania benzyny i oleju napędowego. Bandula Gunewardena, rzecznik rządu Sri Lanki, powiedział, że Sri Lanka “nigdy w swojej historii nie miała do czynienia z tak poważnym kryzysem gospodarczym”. Nadwątlony finansowo kraj wysłał także urzędników do głównych producentów energii – Rosji i Kataru – w celu zapewnienia sobie tanich dostaw ropy.

Gospodarka Sri Lanki została mocno dotknięta przez pandemię, rosnące ceny energii i populistyczne cięcia podatkowe. Brak wystarczającej ilości walut obcych, aby zapłacić za import podstawowych towarów, a także dotkliwy brak żywności, paliwa i leków przyczyniły się do rekordowego wzrostu kosztów utrzymania. W weekend urzędnicy poinformowali, że kraj ma tylko 9 tys. ton oleju napędowego i 6 tys. ton benzyny, aby zapewnić paliwo dla podstawowych usług w nadchodzących dniach. Szacuje się, że przy normalnym popycie zapasy wystarczą na mniej niż tydzień.

Robimy wszystko, co w naszej mocy, by zdobyć nowe zapasy, ale nie wiemy, kiedy to nastąpi.

– powiedział dziennikarzom w niedzielę minister energetyki Kanchana

Czytaj też: Rząd Sri Lanki się poddał. Kraj rozpoczął rozmowy z MFW

Sri Lanka pogrążona w kryzysie

Alex Holmes, starszy ekonomista w Oxford Economics, powiedział BBC, że ograniczenia w dostawach paliwa to “kolejna mała oznaka, pogłębiającego się kryzysu”.

Wydaje się, że mobilność już wcześniej była poważnie ograniczona, biorąc pod uwagę fakt, że ludzie czekali w długich kolejkach po paliwo. Jednak całkowity zakaz ruchu dla pojazdów prywatnych idzie o krok dalej i spotęguje ból gospodarczy.

– dodał.

W maju Sri Lanka po raz pierwszy w swojej historii nie spłaciła długów wobec międzynarodowych pożyczkodawców. W zeszłym tygodniu do Sri Lanki przybył zespół Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby rozmawiać o umowie ratunkowej na kwotę 3 mld dolarów. Rząd szuka również ratunku w imporcie podstawowych produktów z Indii i Chin.

Premier Ranil Wickremesinghe powiedział na początku tego miesiąca, że kraj potrzebuje co najmniej 5 mld dolarów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, aby zapłacić za podstawowe towary, takie jak żywność, paliwo i nawozy. W ostatnich tygodniach rząd wezwał rolników do zwiększenia upraw ryżu i dał urzędnikom państwowym dodatkowy dzień wolny w tygodniu na uprawę żywności, w obawie przed jej brakiem.

Czytaj też: Sri Lanka potrzebuje 5 mld dolarów na zakup podstawowych produktów

Źródło: BBC

Sri Lanka apeluje do rolników, by sadzili więcej ryżu, bo braknie jedzenia

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close