InwestycjeMediaNaukaŚwiatTechnologie

Teleskop Jamesa Webba robi super ostre zdjęcie wczesnego kosmosu

Teleskop Jamesa Webba robi pierwsze zdjęcie

Ukazało się pierwsze pełnokolorowe zdjęcie z nowego Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba – i nie zawodzi. Zdjęcie zrobione przez teleskop Jamesa Webba jest najgłębszym i najbardziej szczegółowym widokiem Wszechświata w podczerwieni, zawierającym światło galaktyk, które potrzebowało wielu miliardów lat, aby do nas dotrzeć. Kolejne debiutanckie zdjęcia z Jamesa Webba mają zostać ujawnione przez NASA w ramach globalnej prezentacji we wtorek.

Te obrazy przypomną światu, że Ameryka może robić wielkie rzeczy i przypomną Amerykanom – zwłaszcza naszym dzieciom – że nie ma nic ponad nasze możliwości. Widzimy możliwości, których nikt nigdy wcześniej nie widział. Możemy udać się w miejsca, do których nikt wcześniej nie dotarł.

– powiedział prezydent Joe Biden, któremu pokazano zdjęcie podczas briefingu w Białym Domu.

Kosztujący 10 miliardów dolarów Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST), wystrzelony 25 grudnia ubiegłego roku, jest określany jako następca słynnego Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Będzie prowadził różnego rodzaju obserwacje nieba, ale ma dwa nadrzędne cele. Jednym z nich jest zrobienie zdjęć pierwszych gwiazd, które rozbłysły we Wszechświecie ponad 13,5 miliarda lat temu, a drugim jest zbadanie odległych planet, aby sprawdzić, czy mogą nadawać się do zamieszkania.

Fot. NASA

Czytaj też: NASA odracza spacer kosmiczny z powodu rosyjskich odłamków

Teleskop Jamesa Webba godnym następcą Hubble’a

To, co widać na zdjęciu, to gromada galaktyk w Rybie Latającej – gwiazdozbiorze nieba południowego, znana pod nieciekawą nazwą SMACS 0723. Sama gromada nie jest właściwie tak daleko – “tylko” około 4,6 miliarda lat świetlnych od Ziemi. Jednak wielka masa tej gromady ugięła i powiększyła światło obiektów znajdujących się znacznie, znacznie dalej. Jest to efekt grawitacyjny, astronomiczny odpowiednik obiektywu zmiennoogniskowego w teleskopie.

Teleskop Jamesa Webba, ze swoim złotym lustrem o szerokości 6,5 metra i superczułymi instrumentami na podczerwień, zdołał wykryć na tym zdjęciu zniekształcony kształt (czerwone łuki) galaktyk, które istniały zaledwie 600 milionów lat po Wielkim Wybuchu (Wszechświat ma 13,8 miliarda lat). Ponadto naukowcy mogą stwierdzić na podstawie jakości danych produkowanych przez teleskop, że wyczuwa on przestrzeń daleko poza najbardziej odległym obiektem na tym zdjęciu. W konsekwencji możliwe, że jest to zdjęcie najgłębszego kosmosu, jakie kiedykolwiek uzyskano.

Światło podróżuje z prędkością prawie 300 tysięcy kilometrów na sekundę. A to światło, które widzicie na jednej z tych małych plamek, podróżuje od ponad 13 miliardów lat. A przy okazji cofamy się dalej, bo to dopiero pierwsze zdjęcie. Cofają się one o około 13 i pół miliarda lat. A ponieważ wiemy, że Wszechświat ma 13,8 miliarda lat, cofamy się prawie do początku.

– powiedział administrator NASA Bill Nelson.

Hubble zwykł wpatrywać się w niebo tygodniami, aby uzyskać tego rodzaju wynik. Teleskop Jamesa Webba zidentyfikował swoje super głębokie obiekty po zaledwie 12,5 godzinach obserwacji. NASA i jej międzynarodowi partnerzy, europejskie i kanadyjskie agencje kosmiczne, opublikują we wtorek kolejne kolorowe zdjęcia z Webba.

Czytaj też: Przemysł kosmiczny w Polsce potrzebuje doświadczonych pracowników

Źródło: BBC

Powrót NASA na powierzchnię Księżyca przesunięty do 2025 r.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close