GospodarkaInwestycjePaństwoPrawoŚwiatTransportTurystyka

Uber pozwany przez pół tysiąca kobiet! Za napaści seksualne i gwałty!

Uber pozwany za napaści seksualne

Uber został pozwany w USA przez 550 kobiet, które miały zostać zaatakowane przez kierowców platformy. Pozew zawiera zarzuty, że pasażerki “były porywane, napastowane seksualnie, bite, gwałcone, więzione, prześladowane, nękane lub w inny sposób atakowane przez kierowców Ubera”. Pozew został złożony w środę w San Francisco County Superior Court.

Napaść seksualna to przerażające przestępstwo i każde zgłoszenie traktujemy poważnie. Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo, dlatego Uber zbudował nowe funkcje bezpieczeństwa, ustanowił politykę skoncentrowaną na poszkodowanych i był bardziej przejrzysty w kwestii poważnych incydentów. Chociaż nie możemy komentować toczących się spraw sądowych, nadal będziemy utrzymywać bezpieczeństwo w centrum naszej pracy.

– powiedział rzecznik Ubera.

Skarga, złożona przez adwokatów z firmy prawniczej Slater Slater Schulman, zarzuciła firmie, że napaści seksualne miały miejsce w “wielu stanach”. Przekazano również, że co najmniej kolejne 150 potencjalnych przypadków jest “aktywnie badanych”. Uber twierdzi, że firma zmieniła się w ostatnich latach i żałuje swojego zachowania z przeszłości. Jednak przy tak dużej ilości złej prasy, inwestorzy martwią się, że pasażerowie zaczną zwracać się ku innym, bezpieczniejszym firmom przewozowym.

Czytaj też: Uber pozwany przez USA za obciążanie osób niepełnosprawnych

Uber był świadomy problemu?

Pozew zarzuca, że już w 2014 roku Uber stał się świadomy, że kierowcy platformy napastowali seksualnie i gwałcili pasażerki. Jednak w złożonym wniosku stwierdzono, że firma przedkładała “wzrost nad bezpieczeństwo klientów”.

Cały model biznesowy Ubera opiera się na zapewnieniu ludziom bezpiecznej jazdy do domu, ale bezpieczeństwo pasażerów nigdy nie było ich troską – wzrost odbywał się kosztem bezpieczeństwa ich pasażerów.

– powiedział Adam Slater, partner założyciel Slater Slater Schulman.

W zeszłym miesiącu Uber opublikował swój drugi raport o bezpieczeństwie w USA, który wykazał, że w 2020 roku doszło do 998 incydentów napaści seksualnych, w tym 141 zgłoszeń gwałtu. W raporcie firma stwierdziła, że otrzymała łącznie 3 824 zgłoszenia pięciu najcięższych kategorii napaści seksualnych w latach 2019-2020. Pierwszy raport bezpieczeństwa firmy, który szczegółowo opisuje incydenty z lat 2017-2018, wykazał aż 5 981 zgłoszeń napaści seksualnych. Najpoważniejsze kategorie napaści seksualnej Ubera obejmują zarzuty od “przymusowego całowania nieseksualnej części ciała” do “przymusowej penetracji seksualnej”, czyli gwałtu.

Czytaj też: Lyft i Uber przeforsowały prawo pogarszające sytuację pracowników

Źródło: BBC

Firma Lyft ujawnia 4 158 napaści seksualnych z udziałem jej kierowców

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close