Biznesowi celebryciBusiness lifestyleInwestycjeKultura i sztukaMarketingNaukaOchrona środowiskaPaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

Bill Gates odda na cele charytatywne równowartość PKB Cypru

Bill Gates przysięga oddać cały majątek

Miliarder Bill Gates ponownie zobowiązał się do podzielenia się swoim majątkiem, dodając, że w końcu “spadnie” z listy światowych bogaczy. Współzałożyciel Microsoftu ogłosił, że przekaże 20 mld dolarów na swój fundusz filantropijny. Czwarty najbogatszy człowiek na świecie powiedział, że ma “obowiązek” zwrócić swoje zasoby społeczeństwu.

Miliarder po raz pierwszy zobowiązał się do oddania swojego bogactwa w 2010 roku, ale od tego czasu wartość netto jego majątku wzrosła ponad dwukrotnie. Według magazynu Forbes obecnie jest wart 118 mld dolarów, ale ta kwota znacznie spadnie po przekazaniu darowizny do Fundacji Billa i Melindy Gates, funduszu charytatywnego, który założył ze swoją byłą żoną w 2000 roku.

W wątku na Twitterze, Bill Gates napisał, że fundacja zwiększy swoje wydatki z 6 mld dolarów rocznie do 9 mld dolarów do 2026 roku z powodu ostatnich “globalnych niepowodzeń”, w tym pandemii, Ukrainy i kryzysu klimatycznego.

Kiedy patrzę w przyszłość, planuję przekazać fundacji praktycznie cały swój majątek. Będę przesuwał się w dół i ostatecznie spadnę z listy najbogatszych ludzi na świecie. Mam obowiązek zwrócić moje zasoby społeczeństwu w sposób, który ma największy wpływ na zmniejszenie cierpienia i poprawę życia. I mam nadzieję, że podobną drogą pójdą inne osoby, posiadające wielkie bogactwa i przywileje.

– stwierdził miliarder.

Czytaj też: Przez rozwód Bill Gates nie jest już w trójce najbogatszych Amerykanów

Fundacja Gatesów

Fundacja Gatesów działa w wielu biednych krajach, aby wyeliminować choroby, poprawić edukację i rozwiązać problem złych warunków sanitarnych. Uważało się, że w 2020 roku będzie drugą największą na świecie fundacją charytatywną, posiadającą 49,8 mld dolarów w aktywach i jest wspierana przez innych bogatych dobroczyńców, takich jak inwestor i miliarder Warren Buffett.

Chociaż fundacja wykonała dobrą robotę, niektórzy wyrazili obawy dotyczące etyki prywatnego przedsięwzięcia, które ma tak wielkie wpływy na świecie. Fundacja jest największym prywatnym darczyńcą dla Światowej Organizacji Zdrowia, ustępując tylko USA jako całemu państwu. Sam Bill Gates utrzymywał tytuł najbogatszej osoby na świecie w latach 1995-2010, a także ponownie od 2013 do 2017 roku. W 2017 r. z pierwszego miejsca zepchnął go założyciel Amazona Jeff Bezos, a w 2022 r. jego miejsce zajął szef Tesli Elon Musk.

Czytaj też: Firma Microsoft przebiła kolejną magiczną granicę na giełdzie

Źródło: BBC

Melinda Gates została miliarderką po ogłoszeniu rozwodu

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close