GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoPrzemysłŚwiatTurystykaZdrowie i medycyna

Chińskie antyCOVIDowe przepisy duszą krajową gospodarkę

Chińska gospodarka kurczy się przez antyCOVIDowe przepisy

Chińska gospodarka skurczyła się gwałtownie w drugim kwartale tego roku, ponieważ powszechne lockdowny uderzyły w tamtejsze przedsiębiorstwa i konsumentów. Produkt krajowy brutto (PKB) Chin spadł o 2,6% w ciągu trzech miesięcy do końca czerwca w stosunku do poprzedniego kwartału. W ujęciu rok do roku, druga co do wielkości gospodarka świata wzrosła o 0,4% w kwartale kwiecień-czerwiec. Analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 1%.

Wzrost PKB w drugim kwartale był najgorszym wynikiem od początku pandemii, ponieważ blokady, zwłaszcza w Szanghaju, poważnie wpłynęły na aktywność na początku kwartału.

– powiedział Tommy Wu, główny ekonomista Oxford Economics.

Główne miasta w Chinach, w tym główny ośrodek finansowy i produkcyjny Szanghaj, zostały całkowicie lub częściowo zamknięte z powodu ostrej chińskiej polityki “zero-COVID”, która przewiduje lockdown całego miasta po wykryciu nawet jednego przypadku zakażenia koronawirusem. Jedną z ofiar tego spowolnienia była brytyjska luksusowa marka odzieżowa Burberry, która ogłosiła w piątek, że jej sprzedaż w Chinach bardzo ucierpiała.

Firma odnotowała spadek sprzedaży w Chinach o 35% w pierwszym kwartale, ponieważ klienci byli zmuszeni do pozostania w domu. Jednak dodała, że od czasu ponownego otwarcia sklepów w Chinach w czerwcu, jej wyniki były “zachęcające”. Znalazło to odzwierciedlenie w oficjalnych danych rządowych za ostatni miesiąc, które wykazały poprawę wyników gospodarczych kraju po zniesieniu wielu ograniczeń.

Czerwcowe dane były bardziej pozytywne, z aktywnością podnoszącą się po zniesieniu większości blokad. Jednak spowolnienie na rynku nieruchomości nadal hamowało wzrost.

– powiedział Tommy Wu.

Czytaj też: Centrum hazardu w Azji zamyka kasyna. Powodem oczywiście COVID

Światełko w tunelu

Tymczasem Jeff Halley, starszy analityk rynku dla Azji i Pacyfiku w platformie handlowej Oanda, powiedział, że dostrzegł również pewne jasne punkty w najnowszych danych gospodarczych z Chin.

PKB było gorsze niż oczekiwano, jednak bezrobocie spadło do 3,5%, a sprzedaż detaliczna osiągnęła imponująco lepsze wyniki. Rynki finansowe prawdopodobnie skupią się na danych dotyczących sprzedaży detalicznej, które wydają się pokazywać chińskiego konsumenta w lepszej kondycji niż oczekiwano.

– stwierdził Halley.

Jednak wielu analityków nie spodziewa się szybkiego ożywienia gospodarczego dla Chin, ponieważ rząd kontynuuje swoje ścisłe podejście “zero-COVID” w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niegdyś kwitnący rynek nieruchomości w tym kraju znajduje się w głębokiej zapaści, a perspektywy dla globalnej gospodarki gwałtownie osłabły w ostatnich miesiącach.

Czytaj też: Kanada ponownie wprowadza losowe testy COVID na lotniskach

Źródło: BBC

Hongkong zabije 2000 chomików z powodu COVID-19

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close