NaukaPaństwoŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

Popyt na szczepionki przeciwko małpiej ospie w USA przewyższa podaż

Szczepionki przeciwko małpiej ospie zostały zamówione

USA otrzymały 370 tysięcy z blisko 7 mln dawek szczepionki przeciwko małpiej, które w sumie zakupił rząd. Jednak miliony dawek mają dotrzeć dopiero w przyszłym roku, a popyt na szczepionki przeciwko małpiej ospie stale rośnie. Jak podał amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej, rząd federalny rozprowadził w całym kraju około 156 tysięcy dawek i spodziewa się, że od poniedziałku rozpocznie wysyłkę kolejnych 130 tysięcy dawek.

Na początku tego tygodnia nowojorska strona internetowa poświęcona szczepieniom uległa awarii, ponieważ tysiące osób próbowało jednocześnie zarezerwować terminy szczepień. Nowojorski komisarz ds. zdrowia Ashwin Vasan przeprosił za niejednolite wprowadzenie szczepionki.

Jesteśmy tego świadomi. Wiemy, te błędy nie powinny się zdarzyć i dlatego pracujemy nad tym, więc pracujemy nad ich naprawą i robimy to lepiej.

– powiedział na konferencji prasowej.

Czytaj też: Centrum hazardu w Azji zamyka kasyna. Powodem oczywiście COVID

Popyt na szczepionki przeciwko małpiej ospie

Urzędnicy ds. zdrowia w USA twierdzą, że nie mają wystarczającej ilości dawek, aby zaspokoić rosnący popyt na szczepionki przeciwko małpiej ospie. W Stanach Zjednoczonych odnotowano do tej pory ponad 1 800 przypadków, choć uważa się, że jest to liczba zaniżona, ponieważ testy również się opóźniły. Rosną obawy co do tempa rozprzestrzeniania się małpiej ospy – zwłaszcza w Nowym Jorku, który jest epicentrum epidemii w USA.

Nie mamy jeszcze wszystkich szczepionek, których potrzebujemy w tym momencie.

– powiedział dyrektor Centrum Kontroli Chorób, Rochelle Walensky, podczas briefingu informacyjnego.

Choroba ta, charakteryzująca się zmianami na skórze, zwykle ustępuje samoistnie, ale może być niezwykle bolesna. Większość potwierdzonych przypadków wystąpiła wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, choć wirusem może zarazić się każdy. Prawdziwy zakres epidemii w USA nie jest znany, ponieważ badania diagnostyczne są opóźnione, a pojawienie się objawów może potrwać do trzech tygodni. Miesiąc temu w USA było zaledwie 45 przypadków. Łącznie w prawie 70 krajach odnotowano ponad 12 500 przypadków małpiej ospy.

Nadal mamy problemy z dostępnością badań i dostawą szczepionek, wszystkie te problemy, które widzieliśmy z Covid. Perspektywy powstrzymania epidemii szybko się zmniejszają.

– powiedział Gregg Gonsalves, profesor nadzwyczajny epidemiologii w Yale School of Public Health.

Czytaj też: Chińska polityka zero-covid poważnie wpływa na gospodarkę. Szanghaj blokowany przez kolejny tydzień

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close