NieruchomościOchrona środowiskaPaństwoPrawoŚwiat

Topniejący lodowiec przesunął granicę między Szwajcarią a Włochami

Topniejący lodowiec w Alpach przesuwa granicę

Topniejący lodowiec w Alpach przesunął granicę między Szwajcarią a Włochami, stawiając pod znakiem zapytania lokalizację włoskiego schroniska górskiego. Linia graniczna przebiega wzdłuż przepaści drenażowej – punktu, w którym woda roztopowa spływa po obu stronach góry w kierunku jednego lub drugiego kraju. Jednak cofnięcie się lodowca Theodul oznacza, że dział wodny podąża w kierunku Rifugio Guide del Cervino, schronienia dla turystów w pobliżu szczytu Testa Grigia o wysokości 3480 metrów – i stopniowo przesuwa się pod budynek.

Kiedy schronisko zostało zbudowane na skale w 1984 roku, jego 40 łóżek i długie drewniane stoły znajdowały się w całości na terytorium Włoch. Ale teraz dwie trzecie schroniska, w tym większość łóżek i restauracja, technicznie znajduje się w południowej Szwajcarii. Zagadnienie wysunęło się na pierwszy plan, ponieważ obszar, który opiera się na turystyce, znajduje się na szczycie jednego z największych ośrodków narciarskich na świecie, a w odległości kilku metrów od niego powstaje duża nowa inwestycja, w tym stacja kolejki linowej.

Tam, gdzie granica włosko-szwajcarska przecina alpejskie lodowce, granica przebiega zgodnie z linią działu wodnego. Jednak lodowiec Theodul stracił w latach 1973-2010 prawie jedną czwartą swojej masy. To odsłoniło lodowcowi skały pod spodem, zmieniając granicę i zmuszając obu sąsiadów do przerysowania około 100-metrowego odcinka granicy. Alain Wicht, główny urzędnik graniczny w szwajcarskiej krajowej agencji mapowania Swisstopo, powiedział, że takie korekty są częste i ogólnie zostały rozstrzygnięte przez porównanie odczytów przez geodetów z krajów granicznych, bez angażowania polityków.

Czytaj też: Madagaskar płaci klimatyczną cenę za zachowanie bogatych narodów

Negocjacje dyplomatyczne były tajne

Negocjacje dyplomatyczne w sprawie zmiany granicy rozpoczęły się w 2018 roku, a zakończyły porozumieniem w listopadzie 2021 roku. Wynik negocjacji zostanie ujawniony dopiero po jego zatwierdzeniu przez rząd Szwajcarii, co nie nastąpi wcześniej niż w 2023 roku. Jean-Philippe Amstein, były szef Swisstopo, powiedział, że takie spory były zazwyczaj rozwiązywane przez wymianę działek o równoważnej powierzchni i wartości. W tym przypadku “Szwajcaria nie jest zainteresowana uzyskaniem kawałka lodowca”, a “Włosi nie są w stanie zrekompensować utraty szwajcarskiej powierzchni”.

Lata negocjacji opóźniły remont schroniska – miejscowości po obu stronach granicy nie były w stanie wydać pozwolenia na budowę. Prace nie zostaną więc zakończone na czas przed planowanym na koniec 2023 roku otwarciem nowej kolejki linowej na górę Klein Matterhorn po włoskiej stronie. Stoki są dostępne tylko ze szwajcarskiego ośrodka narciarskiego Zermatt.

Czytaj też: Topniejący lód arktyczny może zmienić międzynarodowe trasy żeglugowe

Źródło: The Guardian

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close