NaukaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTurystykaZdrowie i medycyna

Milion mieszkańców Wuhan w zamknięciu przez… cztery przypadki COVID

Lockdown w Wuhan

Prawie milion osób na przedmieściach Wuhan – centralnego miasta Chin, gdzie po raz pierwszy odnotowano koronawirusa – zostało objętych lockdownem. Mieszkańcy dzielnicy Jiangxia otrzymali rozkaz pozostania w swoich domach przez trzy dni po tym, jak w regionie wykryto… cztery bezobjawowe przypadki Covid. Chiny stosują strategię “zero-Covid”, obejmującą masowe testy, ścisłe zasady izolacji i lokalne blokady. Spowodowało to znacznie mniejszą liczbę zgonów niż w wielu innych krajach. Jednak strategia ta spotyka się z rosnącym sprzeciwem, ponieważ ludzie i firmy nadal zmagają się z obciążeniami wynikającymi z restrykcji.

W Wuhan, mieście zamieszkałym przez 12 milionów ludzi, regularne testy ujawniły dwa bezobjawowe przypadki dwa dni temu. Dwa kolejne przypadki zostały znalezione poprzez śledzenie kontaktów, a krótko po wydaniu nakazu blokady. Wuhan stało się znane na całym świecie na początku 2020 roku jako pierwsze miejsce, w którym naukowcy wykryli nowy koronawirus – i pierwsze miasto, które zostało objęte surowymi środkami ograniczającymi.

W tym czasie szerszy świat był zszokowany ścisłym zamknięciem, ale wiele miast i krajów zostało wkrótce zmuszonych do nałożenia własnych podobnych środków. Później Chiny prezentowały się jako państwo, które jako pierwsze pokonało Covid, z ograniczeniami zniesionymi znacznie wcześniej niż w wielu innych krajach. Jednak to się znowu zmieniło, a Chiny, zamiast próbować żyć z wirusem, jak w większości innych krajów, realizują strategię “zero-Covid”, co skutkuje częstymi lokalnymi blokadami przy wykryciu nawet jednego przypadku choroby.

Czytaj też: Chińska polityka “zero-COVID” bezlitosna. Turyści utknęli w kurorcie

Wuhan było źródłem epidemii

W zeszłym miesiącu Szanghaj – gigantyczna stolica finansowa Chin z prawie 25 milionami mieszkańców – w końcu wyszedł ze ścisłego dwumiesięcznego lockdownu, choć mieszkańcy dostosowują się do “nowej normalności” i częstych masowych testów. Coraz większa liczba chińskich firm i linii produkcyjnych fabryk utrzymuje system zamkniętego obiegu, aby zrealizować cel całkowitego wyeliminowania Covid. Aby utrzymać część gospodarki w stanie otwartym, pracownikom kazano tymczasowo mieszkać w miejscach pracy, by zminimalizować kontakt między pracą a domem.

Na początku tego tygodnia naukowcy powiedzieli, że istnieją “przekonujące dowody” na to, że rynek owoców morza i dzikich zwierząt w Wuhan był centrum epidemii Covid. W dwóch recenzowanych badaniach ponownie przeanalizowano informacje z początkowego wybuchu epidemii w mieście. Jedno z badań pokazuje, że najwcześniejsze znane przypadki były skupione wokół tego rynku. Drugie wykorzystuje informacje genetyczne do śledzenia czasu wybuchu epidemii. Sugeruje, że istniały dwa warianty w listopadzie lub na początku grudnia 2019 roku.

Naukowcy powiedzieli, że te dowody sugerują, iż wirus był obecny w żywych ssakach, które zostały sprzedane na rynku Huanan pod koniec 2019 roku. Powiedzieli, że został on przeniesiony na ludzi, którzy pracowali lub robili tam zakupy w dwóch oddzielnych przypadkach, gdy człowiek zaraził się wirusem od zwierzęcia. Jeden z zaangażowanych badaczy, wirusolog prof. David Robertson z Uniwersytetu w Glasgow, powiedział, że ma nadzieję, że badania “skorygują fałszywe stwierdzenia, że wirus pochodzi z laboratorium”. Według amerykańskiego Johns Hopkins University, w Chinach odnotowano ponad 2,2 mln przypadków i 14 720 zgonów od czasu rozpoczęcia pandemii w 2019 roku.

Czytaj też: Kanada ponownie wprowadza losowe testy COVID na lotniskach

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close