Biznesowi celebryciBusiness lifestylePaństwoŚwiat

Nie żyje Rakesh Jhunjhunwala, 62-letni hinduski “król giełdy”

Jhunjhunwala był nazywany indyjskim Warrenem Buffettem

Rakesh Jhunjhunwala, który zbił fortunę na giełdzie, zmarł w niedzielę w szpitalu w Mumbaju. Szpital podał, że przyczyną śmierci 62-latka było “nagłe zatrzymanie akcji serca”. Według magazynu Forbes, hinduski miliarder, często nazywany indyjskim Warrenem Buffettem, miał majątek o szacunkowej wartości netto 5,8 miliarda dolarów. Należał do pokolenia inwestorów, którzy skorzystali na historycznych reformach z 1991 roku, które otworzyły indyjską gospodarkę. Jhunjhunwala wsparł niedawno Akasa Air, najnowszą indyjską tanią linię lotniczą, która rozpoczęła działalność na początku sierpnia. Podczas gdy pandemia Covid spustoszyła krajowe podróże lotnicze w ciągu ostatnich dwóch lat, w tym roku ruch pasażerski gwałtownie wzrósł.

Jhunjhunwala zaczął inwestować na giełdzie w 1985 roku, kiedy miał 25 lat – zaczął od 100 dolarów, które pożyczył od krewnego. Jako syn urzędnika podatkowego, stwierdził, że zafascynował się akcjami jako dziecko po obejrzeniu swojego ojca, który zbilansował swoje inwestycje rynkowe. Później założył Rare Enterprises – nazwa powstała z dwóch pierwszych liter jego imienia i imienia jego żony Rekhy.

Miał reputację ryzykanta w swoich inwestycjach, z których wiele spektakularnie się opłaciło. W profilu z 2021 roku Forbes napisał, że Jhunjhunwala “nabył swój legendarny dotyk Midasa poprzez wybieranie zwycięskich akcji”, ale ostatnio zaczął również dostrzegać, jak opłacają się jego inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym. Dziesięć lat temu powiedział Reutersowi w wywiadzie, że nie lubi być nazywany „Indyjskim Warrenem Buffettem”, dodając, że dyrektor generalny Berkshire Hathaway był „daleko, daleko przed nim”.

Czytaj też: Współzałożyciel Akasa Air: Jestem przygotowany na porażkę

Hinduski król giełdy

Weteran rynku Ajay Bagga powiedział, że Jhunjhunwala “uosabiał historię Indii”. Bagga dodał, że zmarły miliarder miał zaraźliwy “optymizm dla Indii”. Optymizm ten znalazł odzwierciedlenie w innym słynnym przydomku “Wielki Byk z Dalal Street”, nawiązującym do adresu giełdy w Bombaju.

Był młodym chłopcem z klasy średniej, który wspinał się po szczeblach kariery, aby zbudować tak ogromną fortunę i przygotować grunt pod rozmach indyjskich rynków finansowych.

– powiedział.

Jhunjhunwala pozostał optymistą do końca – tydzień przed śmiercią powiedział kanałowi informacyjnemu CNBC-TV18, że niezależnie od globalnych warunków gospodarczych wierzy, że indyjskie rynki będą rosły, “ale w wolniejszym tempie”. Był również zdecydowanym zwolennikiem indyjskich firm uprawiających filantropię.

Rakeshowi zależało na pozytywnych zmianach społecznych w Indiach i był gotów znacząco inwestować w rozwój społeczny i edukacyjny Indii. Powiedział mi kiedyś, że powodem jego sukcesu było to, że jego ojciec zachęcał go w dzieciństwie do bycia ciekawskim.

– powiedział Ramji Raghavan, założyciel Agastya International Foundation.

Jhunjhunwala był wczesnym inwestorem w Agastya, przekazując 500 milionów rupii (29 mln zł) na misję fundacji, polegającą na zaszczepieniu myśli naukowej i ciekawości u dzieci.

Czytaj też: Indie blokują fundusze dla organizacji założonej przez Matkę Teresę

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close