GastronomiaHandelPrawoRynek pracyŚwiatZwiązki zawodowe

Starbucks musi przywrócić pracowników, którzy chcieli założyć związek

Starbucks musi przywrócić pracowników

Amerykański sędzia nakazał Starbucksowi przywrócenie do pracy siedmiu pracowników w Tennessee, którzy twierdzą, że zostali zwolnieni w odwecie za to, że chcieli założyć związek zawodowy. To zwycięstwo dla organów nadzorujących pracę, które pozwały Starbucksa w sprawie zwolnień, argumentując, że przywrócenie miejsc pracy jest kluczowe dla zapobiegania przyszłym naruszeniom prawa pracy. Sędzia Sheryl Lipman powiedziała, że regulatorzy przedstawili wystarczająco dużo dowodów, by sugerować, że doszło do naruszenia prawa pracy. Powiedziała, że przywrócenie do pracy będzie “sprawiedliwe i właściwe”. Starbucks zaprzecza, że doszło do odwetu i zapowiedział, że będzie się odwoływał od tej decyzji.

Starbucks powiedział, że zwolnił pracowników za złamanie zasad firmy, w tym wpuszczenie osób niebędących pracownikami do sklepu po jego zamknięciu. W tym przypadku powiedziano, że personel wpuścił reporterów do kawiarni na wywiad telewizyjny o staraniach związkowych. Firma powiedziała, że planuje odwołać się od decyzji sędziego Lipmana, co może opóźnić ponowne zatrudnienie zwolnionych pracowników.

Zdecydowanie nie zgadzamy się z orzeczeniem sędziego. Osoby te naruszyły zasady i nie utrzymały bezpiecznego środowiska pracy oraz standardów bezpieczeństwa. Zainteresowanie związkiem zawodowym nie zwalnia partnerów z przestrzegania zasad, które obowiązują w celu ochrony partnerów, naszych klientów i społeczności, którym służymy.

– przekazał Starbucks w oświadczeniu.

Czytaj też: Starbucks zwolnił pracowników, którzy chcieli założyć związek zawodowy

Starbucks zwolnił niepokornych pracowników

W ostatnich miesiącach organizatorzy związku Starbucks Workers United oskarżyli Starbucksa o zwolnienie ponad 75 pracowników prozwiązkowych w całym kraju, co ich zdaniem jest częścią szerszej akcji mającej na celu powstrzymanie ich ruchu. National Labor Relations Board, federalny organ nadzorujący pracę, pozwał Starbucksa w sprawie zwolnień w Memphis w maju, po przeprowadzeniu dochodzenia w tej sprawie.

Zdecydowanie wygląda to na taktykę antyzwiązkową i niszczenia związków, ponieważ są to wykroczenia, które nigdy nie zostałyby zapisane.

– powiedziała była baristka LaKota McGlawn, która pracowała w Starbucksie od grudnia 2020 r.

22-latka, jedna z członkiń miejscowego komitetu organizacyjnego, powiedziała, że ​​nigdy nie przeszła szkolenia w zakresie niektórych zasad, o których mowa, a zwolnienie całkowicie ją zaskoczyło, pomimo spotkania z przełożonymi po wywiadzie telewizyjnym.

Od czasu rozpoczęcia kampanii związkowej w zeszłym roku, pracownicy w około 220 sklepach Starbucks w całym USA zagłosowali za przystąpieniem do związku, co daje im prawo do zbiorowego negocjowania płac, świadczeń i innych warunków pracy. Starbucks, który jest właścicielem prawie 9000 sklepów w USA i licencjonuje setki kolejnych, twierdzi, że woli rozpatrywać skargi bezpośrednio z pracownikami, bez angażowania “strony trzeciej”.

Czytaj też: Starbucks walczy z pracownikami chcącymi założyć związek zawodowy

Źródło: BBC

Alibaba zwolniło kobietę, która zgłosiła gwałt w pracy

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close