MotoryzacjaPaństwoŚwiatTransport

Eurotunel zablokowany. Pasażerowie utknęli pod kanałem La Manche

Eurotunel zablokowany

Kilkadziesiąt osób utknęło na wiele godzin pod kanałem La Manche po tym, jak zepsuł się pociąg, jadący przez Eurotunel z Calais do Folkestone. Ostatecznie zostali przeniesieni do pociągu zastępczego i przewiezieni do terminalu Folkestone w Kent. Klientom podróżującym z Calais odradzono jednak podróż do terminalu we wtorek wieczorem.

Ze względu na wcześniejszą awarię pociągu, radzimy nie podróżować do terminalu dziś wieczorem. Prosimy o przybycie po 6 jutro rano.

– stwierdziło Le Shuttle, które transportuje pojazdy przez tunel.

Le Shuttle początkowo stwierdziło na Twitterze, że pociąg się zepsuł, ale później dodał, że pociąg faktycznie fizycznie się nie zepsuł, ale włączyły się alarmy i trzeba było sprawdzić stan maszyny. Wszystkie osoby na pokładzie zostały przeniesione “zgodnie z procedurami bezpieczeństwa i jako środek komfortu”. Pasażerowie skarżyli się na słabą komunikację. Inny podróżny poinformował, że ludzie musieli porzucić swoje pojazdy w pociągu i byli eskortowani na piechotę.

Tunel serwisowy był przerażający. To było jak film katastroficzny. Po prostu szedłeś w otchłań, nie wiedząc, co się dzieje. Wszyscy musieliśmy zostać pod morzem w tej wielkiej kolejce. Jedna z kobiet płakała, inna, która podróżowała sama, miała atak paniki.

– powiedziała Sarah Fellows z Birmingham agencji informacyjnej PA po incydencie we wtorek wieczorem.

Inny pasażer, który nie chciał ujawnić swojego nazwiska, powiedział PA:

Kilka osób świrowało z powodu bycia w tunelu serwisowym, to trochę dziwne miejsce… Utknęliśmy tam na co najmniej pięć godzin.

Czytaj też: Bangladesz skraca czas nauki i pracy, by oszczędzać energię

Eurotunel to aż trzy tunele

Eurotunel to tunel kolejowy pod Cieśniną Kaletańską, najwęższą częścią kanału La Manche. Ma długość około 50 km i łączy francuskie Calais z brytyjskim Folkestone. Został wybudowany i jest obsługiwany przez brytyjsko-francuskie, prywatne konsorcjum Eurotunnel plc. Eurotunnel Le Shuttle (czasami skracany do Le Shuttle) to kolejowa usługa wahadłowa. Transportuje pojazdy drogowe (w tym rowery i motocykle) oraz pasażerów (w tym niektóre zwierzęta) koleją przez tunel pod kanałem La Manche. Pojazdy towarowe przewożone są w oddzielnych pociągach wahadłowych ciągniętych przez te same lokomotywy, w których znajduje się również wagon pasażerski, znany jako Club Car.

Wbrew nazwie to nie jeden, a trzy tunele: po jednym dla każdego kierunku, a pomiędzy nimi znajduje się mniejszy tunel serwisowy – przeznaczony wyłącznie dla służb ratowniczych i pracowników serwisu. Ruch samochodowy i osobowy przez tunel odbywa się za pomocą wahadłowych pociągów Eurostar oraz Channel Tunnel Rail Link, kursujących z Londynu do Paryża i Brukseli. Terminale przystosowane do obsługi pociągów jeżdżących przez Eurotunel muszą posiadać szczególną konstrukcję z rampami załadowczymi, na które mogą bezpośrednio wjeżdżać np. autobusy i samochody ciężarowe.

Czytaj też: Najdłuższy podwodny tunel na świecie coraz bliżej. Połączy Helsinki i Tallinn

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close