Ochrona środowiskaPaństwoŚwiat

Ogromne powodzie w Pakistanie. Władze proszą świat o pomoc

Ogromne powodzie w Pakistanie

Pakistan apeluje o dalszą pomoc międzynarodową po tym, jak powodzie dokonały spustoszenia w całym kraju. Przez powodzie w Pakistanie zginęło ponad 1000 osób, a miliony zostały przesiedlone. Urzędnik ministerstwa spraw wewnętrznych Salman Sufi powiedział, że rząd Pakistanu robi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc ludziom. Sufi powiedział, że Pakistan rozpaczliwie potrzebuje więcej międzynarodowego wsparcia. Finansowanie z wielu projektów rozwojowych zostało przekierowane do pomocy ludziom poszkodowanym przez powodzie.

Pakistan zmaga się z problemami gospodarczymi, ale teraz, kiedy mieliśmy je pokonać, uderzyła w nas katastrofa.

– powiedział.

Premier Shehbaz Sharif powiedział, że powodzie w Pakistanie dotknęły 33 miliony ludzi, czyli około 15% populacji kraju. Szef rządu powiedział, że straty spowodowane przez powodzie w tym sezonie były porównywalne z tymi podczas powodzi z lat 2010-11, o których mówi się, że są najgorsze w historii. Urzędnicy w kraju obwiniają za ten stan rzeczy zmiany klimatyczne. Jednak czynnikiem, który miał zwiększyć skalę zniszczeń, jest według nich również słabe planowanie przestrzenne i zezwalanie przez lokalne władze na wznoszenie budynków na obszarach podatnych na sezonowe powodzie.

Czytaj też: Chiny: Cena węgla osiąga rekordowe poziomy po powodzi

Biblijny potop

Na północnym zachodzie kraju tysiące ludzi uciekło ze swoich domów po tym, jak rzeki w prowincji Khyber Pakhtunkhwa wylały, powodując potężne powodzie błyskawiczne. Dotkliwie ucierpiała także prowincja Sindh na południowym wschodzie kraju, a tysiące osób zostało wysiedlonych ze swoich domów. Pełna skala zniszczeń w tej prowincji nie jest jeszcze w pełni znana, ale na miejscu ludzie opisują to jako najgorszą katastrofę, jaką przeżyli.

Dom, który zbudowaliśmy latami ciężkiej pracy, zaczął tonąć na naszych oczach. Siedzieliśmy na poboczu drogi i patrzyliśmy, jak tonie nasz wymarzony dom.

– powiedział 23-letni Junaid Khan agencji prasowej AFP.

Powodzie w Pakistanie nie są rzadkością, ale mieszkańcy mówią, że te deszcze były inne. Były większe niż wszystko, co kiedykolwiek tu widziano. Jeden z lokalnych urzędników opisał je jako “powodzie o biblijnych rozmiarach”. Potrzeby ocalałych są zróżnicowane. Jedni rozpaczliwie potrzebują jedzenia, a inni pieniędzy na zaspokojenie innych potrzeb.

Czytaj też: Pakistan wkrótce ogłosi bankructwo? Sytuacja polityczna utrudnia rozmowy z MFW

Źródło: BBC

Rosja spala codziennie gaz za 10 mln dolarów , bo nie może go sprzedać

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close