Ochrona środowiskaPaństwoŚwiat

Powodzie w Pakistanie spowodowały straty na ponad 10 mld dolarów

Ogromne powodzie w Pakistanie

Pakistański minister ds. planowania stwierdził, że według wczesnych szacunków niszczycielskie powodzie w Pakistanie spowodowały szkody o wartości co najmniej 10 mld dolarów. Inna minister powiedziała, że jedna trzecia południowoazjatyckiego państwa jest pod wodą. W poniedziałek Pakistan otrzymał 1,1 mld dolarów pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Pieniądze te mają pomóc tej pozbawionej gotówki gospodarce uniknąć niespłacenia długów.

Myślę, że straty będą ogromne. Jak dotąd, wczesne, wstępne szacunki mówią, że jest to duża kwota, przekraczająca 10 miliardów dolarów.

– powiedział agencji informacyjnej Reuters pakistański minister Ahsan Iqbal.

Ahsan Iqbal powiedział, że Pakistan stanie w obliczu poważnych niedoborów żywności w nadchodzących tygodniach i miesiącach i uważa, że powodzie są gorsze niż te, które nawiedziły kraj w 2010 roku, najbardziej śmiertelne w historii kraju, w wyniku których zginęło ponad 2000 osób. Najnowsze powodzie w Pakistanie spowodowane historycznymi deszczami monsunowymi zabiły co najmniej 1136 osób i dotknęły ponad 33 miliony, czyli ponad 15% populacji kraju. Ulewne deszcze zmyły również drogi, uprawy, domy, mosty i inną infrastrukturę.

Minister wezwał również bogatsze kraje do pomocy finansowej dla Pakistanu, gdyż – jak powiedział – jest on ofiarą zmian klimatycznych, które zostały spowodowane przez “nieodpowiedzialne działania rozwiniętego świata”. Aby rozwiązać problem niedoborów żywności, minister finansów Miftah Ismail powiedział, że Pakistan może rozważyć import warzyw z Indii, z którymi państwo nie ma dobrych stosunków.

 

Czytaj też: Ogromne powodzie w Pakistanie. Władze proszą świat o pomoc

Kryzys gospodarczy

W poniedziałek minister ds. zmian klimatycznych tego kraju Sherry Rehman określiła powodzie w Pakistanie jako “wywołaną klimatem katastrofę humanitarną o ogromnych rozmiarach”.

Dosłownie jedna trzecia Pakistanu jest teraz pod wodą, co przekroczyło każdą granicę, każdą normę, jaką widzieliśmy w przeszłość.

– powiedziała Rehman agencji informacyjnej AFP.

Jeszcze przed powodzią Pakistan cierpiał z powodu kryzysu gospodarczego i prowadził negocjacje z MFW w sprawie dofinansowania. Oficjalne dane opublikowane w ostatnich tygodniach pokazały, że kraj ma w rezerwie tylko tyle walut obcych, ile wystarcza na około miesiąc importu, ponieważ jego gospodarka zmaga się z roczną stopą inflacji wynoszącą prawie 25%. W oświadczeniu dotyczącym bailoutu w wysokości 1,1 mld dolarów, zastępca dyrektora zarządzającego MFW Antoinette Sayeh powiedziała:

Gospodarka Pakistanu została dotknięta przez niekorzystne warunki zewnętrzne, skutki wojny na Ukrainie i wyzwania wewnętrzne, w tym przez akomodacyjną politykę, która spowodowała nierówny i niezrównoważony wzrost.

Czytaj też: Pakistan wkrótce ogłosi bankructwo? Sytuacja polityczna utrudnia rozmowy z MFW

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close