Kultura i sztukaSportŚwiat

Czepek pływacki na afro oficjalnie zatwierdzony na Olimpiadzie

Fina zaakceptowała czepek pływacki na afro

Czepek pływacki na afro został zatwierdzony do użytku w zawodach najwyższej rangi. Specjalistyczny czepek – zaprojektowany dla grubych, kręconych włosów i stylów, takich jak dredy, sploty i warkocze – został zakazany na zeszłorocznej Olimpiadzie. Producent Soul Cap opisał zatwierdzenie od organu zarządzającego Fina jako “ogromny krok we właściwym kierunku”.

Jesteśmy podekscytowani widząc przyszłość sportu, który staje się coraz bardziej inkluzywny. Promowanie różnorodności i inkluzywności jest sercem pracy Fina i bardzo ważne jest, aby wszyscy sportowcy wodni mieli dostęp do odpowiednich strojów kąpielowych.

– przekazał producent.

Włosy afro są naturalnie bardziej suche niż inne włosy, ponieważ mają mniej warstw komórek. Podchloryn sodu znajdujący się w basenach może je bardziej wysuszyć, co prowadzi do uszkodzeń. W zeszłym roku Soul Cap powiedział, że Fina stwierdziła, że czapki nie są odpowiednie, ponieważ nie podążają za “naturalnym kształtem głowy”. Wielu pływaków skrytykowało komentarze, a niektórzy powiedzieli, że zniechęci to czarnoskórych do udziału w sporcie. Młodzi czarnoskórzy pływacy powiedzieli wówczas Radiu 1 Newsbeat, że są “rozczarowani i mają złamane serce”.

Soul Cap
Soul Cap

Czytaj też: Szefowa ONZ ds. praw człowieka wzywa do odszkodowań za rasizm

Większa różnorodność

Według Alice Dearing, pierwszej czarnoskórej pływaczki, która reprezentowała Wielką Brytanię w zawodach olimpijskich, decyzja “ustanawia precedens dla sportu”.

Dawanie pływakom opcji jest tym, o co w tym wszystkim chodzi. Wyrażanie siebie i miłość.

– napisała na Instagramie.

Soul Cap przekazał, że decyzja o tym, by zatwierdzić czepek pływacki na afro, nie dotyczy “tylko olimpiady i innych wydarzeń o wysokim profilu”, ale “wyczynowego pływania na każdym poziomie”. Brak odpowiednich strojów kąpielowych historycznie okazał się przeszkodą dla pływaków z niektórych społeczności, a nawet prowadzi do tego, że ludzie rezygnują lub całkowicie unikają uprawiania sportu. Konwencjonalne czepki pływackie i ich mniejsze wzory są zwykle przeznaczone dla pływaków o krótszych lub cieńszych typach włosów, co utrudnia pływakom z warkoczami, lokami i włosami afro znalezienie odpowiedniego rozmiaru i ochronę włosów przed uszkodzeniami powodowanymi przez wodę i chlor.

To wprowadzenie integracyjnych strojów kąpielowych do pływania wyczynowego i pomoc w pokonaniu niektórych przeszkód, które powstrzymują pływaków od uprawiania sportu.

– przekazała firma.

Czytaj też: Nagrody finansowe dla medalistów. Ile warte jest olimpijskie złoto?

Źródło: BBC

Sportowcy w Pekinie narzekają na Igrzyska Olimpijskie

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close