Kultura i sztukaTechnologie

Sztuczna inteligencja wygrała konkurs i artyści trochę się pogniewali

Sztuczna inteligencja wygrała konkurs

Jason M. Allen, projektant gier komputerowych mieszkający w Pueblo West w stanie Kolorado, zdobył pierwsze miejsce w kategorii “sztuki cyfrowe/fotografia manipulowana cyfrowo” w konkursie sztuk pięknych na Targach Stanowych w Kolorado. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jego zwycięski obraz, zatytułowany “Théâtre D’opéra Spatial” (po francusku “Teatr Opery Kosmicznej“), stworzyła Midjourneysztuczna inteligencja, która potrafi tworzyć szczegółowe obrazy po podaniu pisemnych wskazówek.

Zwycięski obraz Allena wygląda jak jasne, surrealistyczne skrzyżowanie obrazu renesansowego i steampunkowego. To jedno z trzech takich obrazów, które Allen zgłosił do konkursu. W sumie 11 osób zgłosiło 18 prac w tej samej kategorii w powstającym dziale artystycznym. Definicja kategorii, w której startował Allen, mówi, że sztuka cyfrowa odnosi się do prac, które wykorzystują “technologię cyfrową jako część procesu twórczego lub prezentacji.” Midjourney jest jednym z rosnącej liczby takich generatorów obrazów AI – inne to Imagen firmy Google Research i DALL-E 2 firmy OpenAI. Każdy może korzystać z Midjourney poprzez Discord, podczas gdy DALL-E 2 wymaga zaproszenia, a Imagen nie został otwarty dla użytkowników spoza Google.

Nowość tych narzędzi i sposób, w jaki są one wykorzystywane do tworzenia obrazów, a także, w niektórych przypadkach, ograniczenie dostępu do niektórych z nich, doprowadziło do debaty na temat tego, czy rzeczywiście mogą one tworzyć sztukę lub pomagać ludziom w jej tworzeniu. Po wygraniu konkursu przez Allena, wielu artystów i internautów wyraziło swoje niezadowolenie.

To jest do bani z dokładnie tego samego powodu, dla którego nie pozwalamy robotom uczestniczyć w Olimpiadzie.

– napisał jeden z użytkowników Twittera.

To dosłowna definicja ”wciśnięcia kilku przycisków, aby stworzyć cyfrowe dzieło sztuki”. Grafika AI to teraz„ banan przyklejony do ściany ”świata cyfrowego”

– napisał inny.

Czytaj też: Barack Obama dostał nagrodę Emmy za narrację filmu Netflixa

Stworzenie obrazu nie było aż takie proste

Allen twierdzi jednak, że uzyskanie trzech finałowych obrazów, które zgłosił do konkursu, zajęło mu ponad 80 godzin. Najpierw, jak mówi, bawił się frazami, które doprowadziły Midjourney do wygenerowania obrazów kobiet w falbaniastych sukienkach i kosmicznych hełmach – próbował połączyć kostiumy w stylu wiktoriańskim z tematyką kosmiczną. Z biegiem czasu, z wieloma drobnymi poprawkami (jak na przykład dostosowanie oświetlenia i harmonii kolorów), sztuczna inteligencja stworzyła 900 iteracji tego, co doprowadziło do utworzenia ostatecznych trzech obrazów. Allen wyczyścił te trzy obrazy w Photoshopie, na przykład dodając jednej z postaci kobiecych na jego zwycięskim obrazie głowę z falującymi, ciemnymi włosami, po tym jak Midjourney oddał ją bez głowy. Następnie przepuścił zdjęcia przez inny program o nazwie Gigapixel AI, który może poprawić rozdzielczość i zlecił wydrukowanie obrazów na płótnie w lokalnej drukarni.

Zamiast nienawidzić technologii lub ludzi, którzy za nią stoją, musimy uznać, że jest to potężne narzędzie i wykorzystać je w dobrym celu, abyśmy wszyscy mogli iść do przodu, a nie dąsać się na ten temat.

– powiedział Allen.

Cal Duran, artysta i nauczyciel sztuki, który był jednym z sędziów konkursu, powiedział, że choć praca Allena zawierała wzmiankę o Midjourney, nie zdawał sobie sprawy, że została ona wygenerowana przez AI, kiedy ją oceniał. Mimo to, trzyma się swojej decyzji, aby przyznać mu pierwsze miejsce w swojej kategorii, nazywając obraz “pięknym dziełem”.

Myślę, że w tym utworze jest wiele zaangażowania i myślę, że technologia AI może dać więcej możliwości ludziom, którzy nie czują się artystami w konwencjonalny sposób.

– powiedział.

Allen nie chce jeszcze powiedzieć, jaki tekst był podpowiedzią dla jego zwycięskiego obrazu – planuje utrzymać go w tajemnicy, dopóki nie opublikuje większej, powiązanej pracy, która, jak ma nadzieję, zostanie ukończona jeszcze w tym roku.

Czytaj też: Francuska skarbówka wykorzysta AI do lokalizowania basenów

Źródło: CNN

Artysta przykleił ogórek z McDonald’s do sufitu. Żąda ok. 29 tys. PLN

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close