MediaPaństwoPrawoTechnologie

Instagram ukarany gigantyczną grzywną za naruszanie prywatności dzieci

Instagram ukarany za naruszanie prywatności dzieci

Irlandzcy regulatorzy z DPC ukarali Instagram grzywną w wysokości 405 mln euro za naruszanie prywatności dzieci. Skarga dotyczyła danych dzieci – w szczególności ich numerów telefonów i adresów e-mail. Niektóre z nich podobno uaktualniły swoje konta na konta firmowe, aby uzyskać dostęp do narzędzi analitycznych, takich jak wizyty na profilu, nie zdając sobie sprawy, że w ten sposób upubliczniły więcej swoich danych. Właściciel Instagrama, firma Meta przekazała, że planuje odwołać się od decyzji. Jest to trzecia grzywna nałożona na firmę przez regulatora.

Dochodzenie skupiło się na starych ustawieniach, które zaktualizowaliśmy ponad rok temu i od tego czasu wydaliśmy wiele nowych funkcji, które pomagają zapewnić nastolatkom bezpieczeństwo i prywatność ich informacji. Każda osoba poniżej 18 roku życia ma swoje konto ustawione automatycznie jako prywatne, gdy dołącza do Instagrama, więc tylko osoby, które znają, mogą zobaczyć, co publikują, a dorośli nie mogą wysyłać wiadomości do nastolatków, którzy ich nie obserwują.

– stwierdził jeden z pracowników Meta.

Czytaj też: Metaverse umożliwia dzieciom wejście do wirtualnych klubów go-go

Mały krok ku lepszemu?

DPC reguluje duże firmy technologiczne z europejską siedzibą w Republice Irlandii. Organ nigdy nie wymierzył tak dużej grzywny za naruszenie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych Unii Europejskiej. W zeszłym roku ukarał WhatsApp grzywną w wysokości 225 mln euro, z kolei luksemburski urząd ds. danych osobowych ukarał Amazon rekordową grzywną w wysokości 746 mln euro.

To było poważne naruszenie, które miało znaczące konsekwencje dla bezpieczeństwa i potencjalnie mogło wyrządzić prawdziwą krzywdę dzieciom korzystającym z Instagrama. Orzeczenie pokazuje, jak skuteczne egzekwowanie przepisów może chronić dzieci w mediach społecznościowych i podkreśla, że ​​przepisy już teraz zwiększają bezpieczeństwo dzieci w Internecie.

– powiedział Andy Burrows, szef polityki ds. bezpieczeństwa dzieci w sieci w National Society for the Prevention of Cruelty to Children (NSPCC).

Przypomnijmy, że w zeszłym roku Wall Street Journal poinformował, że badania przeprowadzone przez Instagram wykazały, że aplikacja może zaszkodzić zdrowiu psychicznemu dziewcząt.

Czytaj też: Facebook podał wyniki za IV kwartał i jego wartość spadła o 200 mld dolarów!

Źródło: BBC

Była pracowniczka: Facebook szkodzi dzieciom i osłabia demokrację

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close