NaukaPaństwoŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

Chiny zatwierdziły szczepionkę na COVID w aerozolu

Wziewna szczepionka na COVID

Chiny stały się pierwszym krajem, który zatwierdził wziewną szczepionkę na COVID. Wykonana przez CanSino Biologics, wziewna szczepionka na COVID ma podobne składniki do swojej wstrzykiwanej szczepionki, używając nieszkodliwego adenowirusa jako nośnika dla kodu genetycznego, który uczy organizm, jak walczyć z koronawirusem. Firma twierdzi, że wdychany jako delikatna mgła, Convidecia Air może zapewnić dobrą ochronę już po jednym oddechu.

Chińska Narodowa Administracja Produktów Medycznych wydała firmie CanSino pozwolenie na stosowanie jej szczepionki wziewnej jako dawki przypominającej. Badania sugerują, że może ona zwiększyć ochronę u osób, które już wcześniej przyjęły szczepionkę. W lipcu chińscy naukowcy opublikowali bowiem wstępne badanie pokazujące, że osoby, które otrzymały jedną dawkę przypominającą wziewnej szczepionki CanSino po dwóch dawkach inaktywowanej szczepionki chińskiego producenta Sinovac, wytworzyły więcej przeciwciał niż osoby, które otrzymały trzy dawki Sinovac. Cztery tygodnie po otrzymaniu szczepionki wspomagającej 92,5% osób miało przeciwciała neutralizujące Omicron.

Cena akcji CanSino wzrosła w poniedziałek o 8% na giełdzie w Hongkongu. Wybitni naukowcy, tacy jak wiceprezes Scripps Research Eric Topol, wezwali rząd USA do przyspieszenia wysiłków na rzecz opracowania szczepionek wziewnych i aerozolowych, wierząc, że mogą one lepiej chronić przed Omicronem niż zastrzyki.

Czytaj też: Korea Północna twierdzi, że w kraju nie ma już chorych na COVID

To nic nie da?

Nie jest jasne, jak szeroko będą dystrybuowane szczepionki CanSino, ani jak przydatne będą w walce Chin z COVID-19, biorąc pod uwagę, że rynek wydaje się być w dużej mierze nasycony. Chiny rozdysponowały już ponad 3,4 miliarda dawek swoim obywatelom, zapewniając dwa lub więcej szczepień 89,7% populacji. Dla porównania w USA dwa lub więcej zastrzyków tylko 66,8% osób.

Pomimo udanej kampanii szczepień w Chinach, jak również rosnących niepokojów społecznych i presji ekonomicznej, rząd nie odstąpił od ścisłej polityki “zero COVID” i nadal stosuje ścisłe lockdowny, ograniczenia na granicach i masowe testy, aby stłumić wszystkie przypadki wirusa. Oznacza to, że obywatele Chin mogą odczuwać niewielką motywację do poszukiwania nowej szczepionki, biorąc pod uwagę fakt, że rząd Chin nie przedstawił konkretnego harmonogramu przejścia na strategię “życia z COVID”, jak ma to miejsce w praktycznie każdym innym kraju na świecie.

Inni badacze, w tym zespoły w Wielkiej Brytanii i USA, badają szczepionki w sprayu do nosa. Naukowcy twierdzą, że mogą one zapewnić dodatkową odporność w wyściółce nosa i górnych dróg oddechowych, gdzie COVID zwykle dostaje się do organizmu.

Czytaj też: Kanada ponownie wprowadza losowe testy COVID na lotniskach

Źródło: Fortune

Chińskie antyCOVIDowe przepisy duszą krajową gospodarkę

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close