PaństwoPolitykaPolskaŚwiat

Królowa Elżbieta II nie żyje. Co dalej z brytyjską monarchią?

Królowa Elżbieta II nie żyje

Królowa Elżbieta II, najdłużej urzędująca monarchini Wielkiej Brytanii, zmarła w Balmoral w wieku 96 lat, po 70 latach panowania. Zmarła spokojnie w czwartek po południu w swojej szkockiej posiadłości, gdzie spędziła większą część lata. Jej syn król Karol III powiedział, że śmierć jego ukochanej matki była “chwilą wielkiego smutku” dla niego i jego rodziny i że jej strata będzie “głęboko odczuwana” na całym świecie.

Nowa premier Liz Truss, która została mianowana przez królową we wtorek, powiedziała, że monarchini był skałą, na której zbudowano nowoczesną Wielką Brytanię, i która “zapewniła stabilność i siłę, której kraj potrzebował”.

Śmierć królowej to ogromny szok dla narodu i świata.

– powiedziała premier Truss.

Królowa zasiadła na tronie w 1952 roku i była świadkiem ogromnych zmian społecznych. Kadencja królowej Elżbiety II jako głowy państwa obejmowała powojenne oszczędności, przejście od imperium do Wspólnoty Narodów, koniec zimnej wojny oraz wejście i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jej rządy obejmowały 15 premierów, począwszy od Winstona Churchilla, urodzonego w 1874 roku, aż po Liz Truss, urodzoną 101 lat później w 1975 roku. Przez cały okres jej rządów odbywały się cotygodniowe audiencje z premierem.

Tłum pod Pałacem Buckingham oczekujący na informacje o stanie zdrowia królowej zaczął płakać, gdy dowiedział się o jej śmierci. Flaga kraju na szczycie pałacu została opuszczona do połowy masztu, a na zewnątrz został wygłoszony oficjalny komunikat informujący o śmierci.

Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsort pozostaną w Balmoral dziś wieczorem i jutro wrócą do Londynu.

– głosiło oficjalne ogłoszenie.

Czytaj też: Brytyjska rodzina królewska – kto do niej należy i jak to wszystko działa?

Kim była królowa Elżbieta II?

Królowa Elżbieta II urodziła się jako Elizabeth Alexandra Mary Windsor, w Mayfair w Londynie, 21 kwietnia 1926 roku. Niewielu mogło przewidzieć, że zostanie monarchą, ale w grudniu 1936 roku jej wuj, Edward VIII, abdykował z tronu, by poślubić dwukrotnie rozwiedzioną Amerykankę Wallis Simpson. Ojciec Elżbiety został królem Jerzym VI, a w wieku 10 lat Lilibet, jak nazywano ją w rodzinie, została następczynią tronu.

W ciągu trzech lat Wielka Brytania była w stanie wojny z nazistowskimi Niemcami. Elżbieta II i jej młodsza siostra, księżniczka Małgorzata, spędziły większość czasu wojny w zamku Windsor, po tym jak ich rodzice odrzucili sugestię ewakuacji do Kanady. Po ukończeniu 18 lat Elżbieta spędziła pięć miesięcy w Pomocniczej Służbie Terytorialnej i nauczyła się podstawowych umiejętności z zakresu mechaniki samochodowej i prowadzenia pojazdów.

W czasie wojny wymieniała listy ze swoim trzecim kuzynem, Filipem, księciem Grecji, który służył w Royal Navy. Ich romans rozkwitł i para pobrała się w Opactwie Westminsterskim 20 listopada 1947 roku, a książę przyjął tytuł księcia Edynburga. Później opisywała go jako jej “siłę i ostoję” przez 74 lata małżeństwa, zanim zmarł w 2021 roku, w wieku 99 lat. Książę Edynburga był u boku królowej przez ponad sześć dekad jej panowania, stając się w 2009 roku najdłużej urzędującym małżonkiem w historii Wielkiej Brytanii. Ich pierwszy syn, Karol, urodził się w 1948 roku, a następnie na świat przyszła księżniczka Anna w 1950 roku, książę Andrzej w 1960 roku i książę Edward w 1964 roku. Wszyscy razem dali swoim rodzicom ośmioro wnuków i 12 prawnuków.

Elżbieta została koronowana w Opactwie Westminsterskim 2 czerwca 1953 r., w wieku 27 lat, przed rekordową wówczas widownią telewizyjną szacowaną na ponad 20 milionów osób. W następnych dekadach nastąpiły wielkie zmiany – koniec Imperium Brytyjskiego za oceanem i Swingujące lata 60. zmiatające normy społeczne w kraju. Elżbieta II zreformowała monarchię na potrzeby tego mniej pokornego wieku, angażując się w życie publiczne poprzez spacery, wizyty królewskie i udział w wydarzeniach publicznych. Jej zaangażowanie w sprawy Wspólnoty Narodów było stałe – odwiedziła każdy kraj Wspólnoty przynajmniej raz.

Były jednak okresy prywatnego i publicznego kryzysu. Po śmierci Diany, księżniczki Walii, w wypadku samochodowym w Paryżu w 1997 roku, królowa ściągnęła na siebie krytykę za niechęć do publicznych wystąpień. Pojawiły się również pytania o znaczenie monarchii w nowoczesnym społeczeństwie.

Żadna instytucja (…) nie powinna oczekiwać, że będzie wolna od kontroli tych, którzy dają jej swoją lojalność i wsparcie, nie wspominając o tych, którzy tego nie robią.

– przyznała.

Co dalej?

Po śmierci Elżbiety II, to król Karol, w wieku 73 lat, zostanie głową państwa w 14 królestwach Wspólnoty Narodów. Wraz z żoną Camillą przebywa obecnie w Balmoral u boku swojego rodzeństwa, księżniczki Anny oraz książąt Andrzeja i Edwarda. Towarzyszy im żona Edwarda, Sophie, a także książęta William i Harry. Żona Williama, Catherine, pozostała w Windsorze z dziećmi – George’em, Charlotte i Louisem – ponieważ był to ich pierwszy pełny dzień w nowej szkole.

Rodzina królewska weszła w okres żałoby. W najbliższych dniach wiele z życia narodowego zostanie wstrzymanych. Oficjalne spotkania zostaną odwołane, a flagi będą opuszczone do połowy masztu w rezydencjach królewskich, budynkach rządowych, w siłach zbrojnych i w brytyjskich placówkach za granicą. Członkowie Parlamentu oddadzą hołd królowej i złożą przysięgę królowi Karolowi. Odezwą się dzwony kościelne i salwy karabinowe, a lokalne i krajowe organizacje i organizacje charytatywne zorganizują sposoby oddania hołdu, organizując wydarzenia upamiętniające i wystawiając księgi kondolencyjne.

Zaplanowane wydarzenia sportowe zostały odwołane. Również zaplanowane na wrzesień strajki zostaną odwołane na znak szacunku. Ponieważ królowa zmarła w Szkocji, jej trumna będzie spoczywać w katedrze St Giles w Edynburgu. Trumna zostanie następnie przewieziona do Londynu, gdzie setki tysięcy ludzi będą mogły składać hołd zmarłej królowej. Flagi zostaną podniesione na 24 godziny, aby uczcić proklamację Karola jako króla, a następnie powrócą do połowy masztu.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni spodziewany jest państwowy pogrzeb królowej. Pogrzeb ma się odbyć w Opactwie Westminsterskim za około 10 lub 11 dni, a data zostanie potwierdzona przez Pałac Buckingham. Prawdopodobnie dzień ten zostanie ogłoszony dniem wolnym od pracy, ale zostanie to potwierdzone przez pałac i rząd. Jeśli zostanie ogłoszony dzień wolny od pracy, szkoły zostaną zamknięte.

Warto przypomnieć, że w latach 60. stworzono plan pogrzebu dla królowej Elżbiety II, znany jako Operacja London Bridge lub pod kryptonimem London Bridge is Down. Plan był wielokrotnie poprawiany w latach poprzedzających jej śmierć w 2022 roku i obejmuje ogłoszenie jej śmierci, okres oficjalnej żałoby oraz szczegóły jej państwowego pogrzebu. Fraza “London Bridge is down” miała zostać użyta do zakomunikowania śmierci królowej premierowi Wielkiej Brytanii i kluczowemu personelowi, wprowadzając plan w życie. Oprócz operacji “London Bridge” istnieje dodatkowy plan zwany operacją “Unicorn”, który szczegółowo określa, co by się stało, gdyby królowa umarła w Szkocji.

Czytaj też: Fala strajków uderza w Wielką Brytanię. „Ludzie są wściekli”

Źródło: BBC

Książę Filip nie żyje! Mąż Elżbiety II zmarł w wieku 99 lat

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close