Biznesowi celebryciBusiness lifestylePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Donald Trump został pozwany! To koniec kariery byłego prezydenta?

Donald Trump został pozwany

Donald Trump i trójka jego dzieci zostali pozwani o oszustwo po nowojorskim śledztwie dotyczącym ich rodzinnej firmy – Trump Organization. Prokuratorzy twierdzą, że Trump Organization dopuściła się licznych oszustw w latach 2011-21. Nowojorska prokurator generalna Letitia James chce, aby Trump zwrócił 250 mln dolarów, które według niej zostały zdobyte nielegalnie. Zarzuca ona, że rodzina Trumpów kłamała na temat wartości nieruchomości, aby uzyskać pożyczki i zapłacić mniejszy podatek.

Nie tylko sam Donald Trump został pozwany. Najstarsze dzieci byłego prezydenta, Donald Jr, Ivanka i Eric Trump, zostały również wymienione w pozwie, wraz z dwoma kierownikami Trump Organization, Allenem Weisselbergiem i Jeffreyem McConneyem. Pozew został wniesiony po trzyletnim dochodzeniu cywilnym przez nowojorską prokurator generalną Letitię James, która jest najstarszym prawnikiem w stanie. Jej biuro nie jest uprawnione do stawiania zarzutów karnych, ale kieruje zarzuty o przestępstwa kryminalne do prokuratorów federalnych i do Internal Revenue Service.

Z pomocą swoich dzieci i wyższej kadry kierowniczej w Trump Organization, Donald Trump fałszywie zawyżył swój majątek o miliardy dolarów, aby niesprawiedliwie wzbogacić się i oszukać system.

– stwierdziła James w oświadczeniu.

Powiedziała, że apartament Trumpa w Trump Tower, który został wyceniony na 327 milionów dolarów, był jedną z nieruchomości, których wartości zostały rzekomo błędnie przedstawione.

Żaden apartament w Nowym Jorku nigdy nie sprzedał się za kwotę zbliżoną do tej kwoty.

– dodała James.

Czytaj też: FBI przejęło ściśle tajne dokumenty, które Trump wyniósł z Białego Domu

Co zawiera pozew?

222-stronicowy dokument zarzuca Donaldowi Trumpowi i trójce jego dzieci, że kłamali na temat wartości swoich nieruchomości – hoteli, pól golfowych i innych aktywów – w celu zabezpieczenia lepszych pożyczek i niższych stawek podatkowych. Donald Trump został pozwany również o to, że w ciągu dekady on i jego rodzina dokonali ponad 200 fałszywych lub wprowadzających w błąd wycen w sprawozdaniach finansowych. Pozew stwierdza ponadto, że potencjalna wartość rozwoju niektórych posiadłości została zawyżona i wykorzystana do uzyskania wyższych korzyści podatkowych za rezygnację z rozwoju na rzecz ochrony przyrody.

Każde oświadczenie było osobiście potwierdzane jako dokładne przez Donalda Trumpa, Donalda Trumpa Jr lub byłego dyrektora finansowego Trump Organization Allena Weisselberga. Schemat wzbogacił rodzinę Trumpów o co najmniej 250 milionów dolarów – państwo chce odzyskać te pieniądze.

– czytamy w pozwie.

James zaapelowała do sądu o zakazanie byłemu prezydentowi i jego dzieciom pełnienia funkcji urzędników lub dyrektorów w jakimkolwiek nowojorskim biznesie. Chce również, aby Trump Organization miała zakaz angażowania się w transakcje na rynku nieruchomości w tym mieście przez pięć lat.

Przestępstwa finansowe w białych kołnierzykach nie są przestępstwami bez ofiar. Kiedy dobrze skomunikowani łamią prawo, aby zgarnąć więcej pieniędzy, niż im się należy, zmniejsza to zasoby dostępne dla ludzi pracujących, dla zwykłych ludzi, dla małych firm i dla wszystkich podatników.

– powiedziała prokurator generalna.

Donald Trump odrzucił pozew jako “kolejne polowanie na czarownice” i zarzucił czarnoskórej prokurator James… rasizm.

Kolejne polowanie na czarownice przez rasistowskiego prokuratora generalnego, Letitię James, która poniosła porażkę w swoim starcie na gubernatora, uzyskując prawie zerowe poparcie społeczeństwa.

– napisał na swojej stronie Truth Social.

Jednak potencjał takiego procesu może poważnie ograniczyć zdolność Trumpa do prowadzenia działalności gospodarczej w Nowym Jorku i czerpania zysków z jego markowych udziałów w nieruchomościach w Nowym Jorku. Mogłoby to uruchomić serię konsekwencji finansowych, które utrudniłyby mu pozyskanie kapitału i utrzymanie kredytu. Chociaż Trump nie jest oficjalnym kandydatem w wyborach w listopadzie 2024 roku, nadal utrzymuje dominującą pozycję w Partii Republikańskiej i podsyca spekulacje o kolejnym starcie do Białego Domu.

Czytaj też: NYT: Donald Trump w ciągu 10 z ostatnich 15 lat nie płacił podatków federalnych

Źródło: BBC

Była doradczyni szefa sztabu pogrążyła Trumpa przed Kongresem

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close