Biznesowi celebryciBusiness lifestyleMediaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Edward Snowden dostał rosyjskie obywatelstwo. Pójdzie w kamasze? xD

Edward Snowden otrzymał obywatelstwo

Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret przyznający obywatelstwo rosyjskie amerykańskiemu demaskatorowi i byłemu pracownikowi CIA Edwardowi Snowdenowi. 39-letni Snowden, były amerykański kontrahent wywiadowczy, mieszka w Rosji od 2013 roku, aby uniknąć ścigania w USA po wycieku tajnych akt, które ujawniły ogromne krajowe i międzynarodowe operacje inwigilacji prowadzone przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. W 2020 roku Edward Snowden powiedział, że wraz z ciężarną wówczas żoną ubiegają się o rosyjskie obywatelstwo, by w erze pandemii i zamkniętych granic nie zostać rozdzielonym z przyszłym synem.

Po latach rozłąki z naszymi rodzicami, moja żona i ja nie mamy ochoty być rozdzieleni z naszymi synami. Po dwóch latach oczekiwania i prawie dziesięciu latach wygnania, odrobina stabilności zrobi różnicę dla mojej rodziny. Modlę się o prywatność dla nich – i dla nas wszystkich.

– stwierdził Edward Snowden, którego nazwisko pojawiło się na liście 72 osób urodzonych za granicą, którym Putin przyznaje rosyjskie obywatelstwo.

Snowden, który wcześniej krytykował Kreml za nieprzestrzeganie praw człowieka, nie skomentował publicznie inwazji tego kraju na Ukrainę. Przed wojną wielokrotnie wyrażał wątpliwości, czy Rosja rozpocznie wojnę, obwiniając media o “popychanie” konfliktu.

Po prostu straciłem pewność, że dzielenie się moimi przemyśleniami na ten konkretny temat jest nadal przydatne.

– napisał Snowden na Twitterze 27 lutego, trzy dni po tym, jak Rosja wysłała swoje wojska na Ukrainę.

Czytaj też: Putin ogłosił częściową mobilizację. Rosjanie planują ucieczkę z kraju

Snowden zostanie zmobilizowany?

Dekret Putina o przyznaniu Snowdenowi obywatelstwa szybko doprowadził do pojawienia żartów w mediach społecznościowych, że ten zostanie wkrótce wcielony do rosyjskiej armii, aby walczyć na Ukrainie w ramach ogólnokrajowej kampanii mobilizacyjnej.

Czy Snowden zostanie zmobilizowany?

– napisała Margarita Simonyan, redaktor naczelna państwowego nadawcy RT na swoim kanale w Telegramie.

Rosyjski prawnik Snowdena Anatolij Kuczerena powiedział państwowej agencji informacyjnej Ria Novosti, że jego klient nie może zostać wcielony do służby, ponieważ nie służył wcześniej w rosyjskich siłach zbrojnych. Prawnik dodał, że żona Snowdena, Lindsay Mills, również ubiega się o rosyjskie obywatelstwo.

Mieszkając w Rosji, Snowden w dużej mierze nie rzuca się w oczy, od czasu do czasu zamieszczając tylko zdjęcia swojej rodziny w Moskwie. W 2019 roku powiedział, że jest gotów wrócić do USA, jeśli zagwarantuje mu się uczciwy proces.

Czytaj też: Rosjanie chcą uciec z kraju! Wykupili wszystkie bilety lotnicze

Źródło: The Guardian

Czy Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym i kto o tym decyduje?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close