EnergetykaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaŚwiat
Gorące newsy

Ukraina oskarża Rosję o sabotaż gazociągów Nord Stream

Awaria Nord Stream to sabotaż?

Ukraina oskarżyła Rosję o spowodowanie przecieków w dwóch głównych gazociągach do Europy, co określiła jako “atak terrorystyczny”. Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział, że uszkodzenie Nord Stream 1 i 2 było “aktem agresji” wobec UE. Dodał, że Rosja chciała wywołać przedzimową panikę i wezwał UE do zwiększenia wsparcia militarnego dla Ukrainy.

Wyciek gazu z NS-1 to nic innego jak atak terrorystyczny zaplanowany przez Rosję i akt agresji wobec UE. Rosja chce zdestabilizować sytuację gospodarczą w Europie i wywołać przedzimową panikę. Najlepszą odpowiedzią i inwestycją w bezpieczeństwo są czołgi dla Ukrainy. Szczególnie niemieckie.

– zatweetował Podolak.

Operatorzy Nord Stream 2 ostrzegli o utracie ciśnienia w rurociągu w poniedziałek po południu. Władze Danii ostrzegły, że statki powinny unikać obszaru w pobliżu wyspy Bornholm. Tego samego dnia uszkodzony został również drugi gazociąg. Duńscy sejsmolodzy potwierdziły podwodne wybuchy przed pojawieniem się przecieków.

Nie ma wątpliwości, że były to eksplozje.

– powiedział Bjorn Lund ze szwedzkiego Narodowego Centrum Sejsmologii, cytowany przez lokalne media.

Fot. European Network of Transmission System Operators for Gas (ENTSOG)

Czytaj też: Rosja ponownie zakręciła Nord Stream 1. Europa znów bez dostaw gazu

Nadchodzi kryzys energetyczny?

UE oskarżyła wcześniej Rosję o wykorzystanie ograniczenia dostaw gazu jako broni gospodarczej, w odpowiedzi na europejskie sankcje nałożone z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. Moskwa jednak temu zaprzecza, twierdząc, że sankcje uniemożliwiły właściwe utrzymanie infrastruktury gazowej.

Niezależnie od przyczyny uszkodzeń, nie wpłyną one od razu na dostawy gazu do Europy, ponieważ żaden z rurociągów nie był czynny. Gazociąg Nord Stream 1 – składający się z dwóch równoległych odnóg – nie transportował gazu od sierpnia, kiedy Rosja zamknęła go w celu przeprowadzenia konserwacji. Jego bliźniaczy rurociąg, Nord Stream 2, nie uzyskał certyfikacji po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Choć żaden z tych rurociągów nie działa, w obu wciąż znajduje się gaz.

Rosną obawy, że tej zimy rodziny w UE nie będą mogły sobie pozwolić na pokrycie kosztów ogrzewania. Jednocześnie Polska przewodzi wysiłkom na rzecz ograniczenia zależności od Rosji, niegdyś głównego dostawcy energii w Europie. Tego samego dnia, gdy nastąpił wyciek z gazociągów, Polska uruchomiła Baltic Pipe. Nowy gazociąg będzie dostarczać norweski gaz do Europy, co pozwoli krajom na południe od Polski, w tym Słowacji i Czechom, uzyskać do niego dostęp.

Fot. OGP Gaz-System SA.

Czytaj też: To nie musi być koniec Nord Stream 2! Zbankrutowała spółka zależna, a nie gazociąg

Źródło: BBC

Niemcy zablokowali Nord Stream 2. Putin i Miedwiediew wściekli

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close