PaństwoPolitykaŚwiat

Królowa Danii pozbawiła czworo wnucząt królewskich tytułów

Królowa Danii pozbawiła wnuczęta tytułów

Królowa Danii Małgorzata II, obecnie jedyna panująca królowa w Europie i najdłużej urzędujący monarcha na kontynencie, pozbawiła czterech z ośmiu swoich wnucząt królewskich tytułów. Oficjalnym powodem było umożliwienie czwórce dzieci jej najmłodszego syna, księcia Joachima, prowadzenia bardziej normalnego życia. Władczyni podąża w ten sposób za podobnymi ruchami innych rodzin królewskich w Europie, aby “odchudzić” swoje monarchie.

Od 1 stycznia 2023 roku potomkowie Jego Królewskiej Wysokości Księcia Joachima będą mogli używać tylko tytułów hrabiego i hrabiny Monpezat, a ich poprzednie tytuły księcia i księżniczki Danii przestają istnieć.

– czytamy w oświadczeniu pałacu królewskiego.

53-letni książę Joachim ma czworo dzieci z dwóch małżeństw: Mikołaja, Feliksa, Henryka i Atenę, w wieku od 23 do 10 lat.

Swoją decyzją Jej Wysokość Królowa chce stworzyć ramy dla czterech wnucząt, w znacznie większym stopniu, aby mogli kształtować swoją własną egzystencję, nie będąc ograniczonymi przez specjalne względy i zobowiązania, które implikuje formalna przynależność do Domu Królewskiego jako instytucji. Decyzja królowej jest zgodna z podobnymi zmianami, które inne domy królewskie przeprowadziły w ostatnich latach na różne sposoby.

– przekazał pałac.

Czytaj też: Królowa Elżbieta II nie żyje. Co dalej z brytyjską monarchią?

Królowa Danii nie uprzedziła byłej synowej

Najwyraźniej jednak królowa Danii nie uprzedziła byłej synowej o swoich zamiarach. Matka dwóch najstarszych synów i była żona księcia Joachima, powiedziała duńskim mediom, że jest “zszokowana” decyzją. Również jej dzieciom nie spodobała się decyzja babci, a czwórka wnucząt czuje się wykluczona i “gorsza od pozostałych”.

To przyszło znikąd. Dzieci czują się wykluczone. Nie mogą zrozumieć, dlaczego odbiera się im tożsamość.

– powiedziała dziennikowi BT hrabina Aleksandra.

Cztery inne wnuczęta królowej, spłodzone przez 54-letniego księcia Fryderyka, zachowają swoje tytuły, ale gdy osiągną pełnoletność, tylko przyszły król, książę Chrystian, otrzyma apanaże. Taką decyzję podjęto już w 2016 roku.

Od chwili wstąpienia na tron w 1972 roku, królowa Małgorzata pełni głównie funkcje reprezentacyjne, ma jednak pewien wpływ na politykę państwa. Premier Danii ma obowiązek zdawać władczyni relacje na temat stanu państwa. Królowa Danii kreuje głównie wizerunek swego kraju za granicą, spotykając się z głowami innych państw. Małgorzata II ma opinię najbardziej postępowej i nowoczesnej monarchini na świecie. Królowa cieszy się poparciem ponad 80% społeczeństwa, większość obywateli Danii nie wyobraża sobie, że mógłby istnieć w tym kraju inny system niż monarchia.

Czytaj też: Imigranci w Danii będą musieli pracować, aby otrzymać zasiłek

Źródło: The Guardian

Brytyjska rodzina królewska – kto do niej należy i jak to wszystko działa?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close