BankowośćHandelKultura i sztukaŚwiat

Zaprezentowano nowe monety z wizerunkiem króla Karola

Nowe monety z wizerunkiem króla Karola

Ujawniono nowe monety z wizerunkiem króla Karola. Monety 50 pensów z jego wizerunkiem wejdą do powszechnego obiegu w ciągu kilku tygodni. Monety nawiązują do wielowiekowej tradycji, w której monarcha jest teraz zwrócony w lewo – odwrotnie niż jego poprzednik. Podobnie jak poprzedni brytyjscy królowie, a w przeciwieństwie do królowej, Karol nie nosi korony na monecie. Król Karol osobiście zatwierdził podobiznę i był z niej zadowolony.

Monety będą sprzedawane kolekcjonerom przez Mennicę Królewską od początku przyszłego tygodnia. Moneta będzie dostępna do powszechnego użytku na długo przed końcem roku i rozprowadzana zgodnie z zapotrzebowaniem przez banki, towarzystwa budowlane i urzędy pocztowe. Będą one współwystępować z monetami przedstawiającymi zmarłą królową, więc te 27 miliardów monet będzie nadal akceptowanych w sklepach. Anne Jessopp, dyrektor naczelna The Royal Mint, powiedziała, że zarówno monety królowej Elżbiety, jak i króla Karola będą w obiegu razem przez wiele lat. Od początku przyszłego roku będą bite monety od 1 pensa do 2 funta, których Brytyjczycy używają na co dzień, będą bite z tym samym wizerunkiem króla Karola.

Ludzie nie powinni się martwić, jeśli mają monety z wizerunkiem królowej. Będziemy utrzymywać te monety w obiegu. Widzimy, że ludzie przechodzą na różne formy płatności, ale nadal naprawdę lubią używać monet z wielu różnych powodów.

– powiedziała Jessopp.

Czytaj też: Królowa Elżbieta II nie żyje. Co dalej z brytyjską monarchią?

Król Karol osobiście zatwierdził projekt

Oficjalny portret został zaprojektowany tak, aby nadać królowi przystępny wygląd, podobnie jest z napisem. Poprzedni brytyjscy monarchowie byli oznaczani na napisie za pomocą łacińskiej wersji swojego imienia. Jednak nowe monety mówią o Karolu III, a nie o Carolusie. Pełny inskrypcja otaczająca wizerunek króla brzmi “CHARLES III – D – G – REX – F – D – 5 POUNDS – 2022“, skrócony z łaciny, co tłumaczy się jako “Król Karol III, z łaski Boga, Obrońca Wiary”.

Fot. The Royal Mint

Portret króla Karola jest pierwszym projektem monety podjętym przez rzeźbiarza Martina Jenningsa, ale wśród jego publicznych rzeźb są poeci John Betjeman na stacji St Pancras w Londynie i Philip Larkin w Hull. Do stworzenia projektu użył fotografii, a nie Króla pozującego do konkretnego portretu.

To najmniejsze dzieło, jakie stworzyłem, ale to pokora wiedzieć, że będzie ono widziane i trzymane przez ludzi na całym świecie przez kolejne stulecia.

– powiedział.

Monety zostaną wybite w siedzibie Mennicy Królewskiej w Llantrisant w południowej Walii, gdzie oficjalny producent monet – i najstarsza brytyjska firma – przeniósł się, aby dostosować się do procesu decymalizacji w 1967 roku. Przed decymalizacją powszechne było noszenie w kieszeniach monet przedstawiających różnych monarchów.

Czytaj też: Inflacja w Polsce nie odpuszcza i wynosi już 17,2%! Zbliżamy się do „dwudziestki”?

Źródło: BBC

Brytyjska rodzina królewska – kto do niej należy i jak to wszystko działa?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close