EnergetykaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

UE zgadza się na podatek nadzwyczajny dla firm energetycznych

Nowy podatek nadzwyczajny dla firm energetycznych

Unia Europejska zgodziła się na wprowadzenie nadzwyczajnych środków, aby obciążyć firmy energetyczne od ich rekordowych zysków. Ministrowie uzgodnili podatek nadzwyczajny dla firm energetycznych, a także obowiązkowe cięcia w zużyciu energii elektrycznej. Plan obejmuje opłatę od nadwyżki zysków firm produkujących paliwa kopalne oraz opłatę od nadwyżki dochodów uzyskanych z rosnących kosztów energii elektrycznej. Uzyskane w ten sposób środki mają trafić do rodzin i przedsiębiorstw.

W tym samym czasie Europa przygotowuje się do trudnej zimy, spowodowanej galopującą inflacją i ograniczeniem globalnych dostaw energii. UE w dużej mierze próbuje uniezależnić się od energii z Rosji, ale to spowodowało, że państwa zaczęły szukać innych alternatywnych, drogich źródeł. Podatek od nadzwyczajnych zysków nakładany jest przez rząd na firmę w celu wymierzenia go w firmy, które miały szczęście skorzystać z czegoś, za co nie były odpowiedzialne – innymi słowy, z nadzwyczajnego zysku.

Firmy energetyczne dostają znacznie więcej pieniędzy za swoją ropę i gaz niż w zeszłym roku, częściowo dlatego, że popyt wzrósł, w miarę jak świat wychodzi z pandemii, a ostatnio z powodu obaw o dostawy w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Ministrowie UE szacują, że mogą zebrać 140 mld euro z opłat od producentów i dostawców energii elektrycznej niebędących gazownikami, którzy czerpią większe niż zwykle zyski z obecnego popytu. Wcześniej w tym miesiącu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że wydobywcy paliw kopalnych będą musieli oddać 33% swoich nadmiarowych zysków za ten rok.

Era tanich paliw kopalnych już się skończyła. A im szybciej przejdziemy na tanie, czyste i rodzime źródła odnawialne, tym szybciej będziemy odporni na szantaż energetyczny Rosji. Ograniczenie nadmiernych przychodów przyniesie solidarność firm energetycznych z nienormalnie wysokimi zyskami wobec swoich klientów, którzy zmagają się z problemami.

– powiedział.

Czytaj też: G7 zgadza się na nałożenie limitu cenowego na rosyjską ropę

Maksymalna cena gazu

Na początku tego tygodnia 15 państw członkowskich, w tym Francja i Włochy, zwróciło się do UE o nałożenie limitu cenowego na rachunki za gaz, by spowolnić gwałtownie rosnące koszty. Decyzja w sprawie limitu cen nie została jeszcze ogłoszona.

Jest duże rozczarowanie, że w propozycji, która jest na stole, nie ma nic o cenach gazu.

– powiedziała polska minister klimatu Anna Moskwa.

Moskwa dodała, że maksymalna cena gazu byłaby popierana przez większość krajów europejskich i “nie może być ignorowana”. W Wielkiej Brytanii były kanclerz Rishi Sunak wprowadził w maju podobny podatek, który nazwał Energy Profits Levy. Był on stosowany do zysków osiąganych przez firmy z wydobycia brytyjskiej ropy i gazu, ale nie tych, które wytwarzają energię elektryczną ze źródeł takich jak energia jądrowa czy wiatrowa.

Czytaj też: Credit Suisse na krawędzi upadku. Potężny kryzys gospodarczy coraz bardziej prawdopodobny

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close