Biznesowi celebryciHandelKultura i sztukaMarketingMedia
Gorące newsy

Adidas może zerwać współpracę z Kanye Westem za bluzę z papieżem

Adidas zrewiduje współpracę z Kanye Westem

Adidas poinformował, że zrewiduje swoje partnerstwo Yeezy z Kanye Westem kilka dni po tym, jak raper zaprezentował projekt nowej bluzy z wizerunkiem papieża Jana Pawła II i napisem “White Lives Matter” na Paris Fashion Week. Firma nie wspomniała o kontrowersjach, ale powiedziała, że “udane partnerstwa są zakorzenione we wzajemnym szacunku i wspólnych wartościach”. Rzecznik niemieckiej firmy sportowej powiedział również, że “partnerstwo Adidas Yeezy jest jedną z najbardziej udanych kolaboracji w historii naszej branży”.

Raper i projektant mody odpowiedział z kolei na Instagramie, twierdząc, że firma “ukradła” jego projekty. W swoim poście na Instagramie West użył również mocnego przekleństwa, dodając “I AM ADIDAS“. Wygląda na to, że post Westa został usunięty.

Na początku tego tygodnia Kanye West został skrytykowany po tym, jak na Paryskim Tygodniu Mody zaprezentował kolekcję, w której znalazły się koszulki z podobizną zmarłego papieża Jana Pawła II i hasłem “White Lives Matter”. Co ciekawe, to nie wizerunek papieża, a właśnie napis wywołał najwięcej kontrowersji. Zwrot Black Lives Matter, który reprezentuje sprzeciw wobec rasizmu i brutalności policji, był szeroko stosowany po tym, jak czarnoskóry George Floyd został zabity przez policjanta w Minneapolis latem 2020 roku.

Czytaj też: Kanye West oficjalnie zmienia imię na po prostu Ye

Napięte relacje

Prawie dziesięcioletnie partnerstwo między Adidasem a Westem było od pewnego czasu napięte. W centrum ich współpracy jest ogromnie popularna gama trampek – znana jako Yeezy – która kosztuje setki dolarów, a nowe wydania często wyprzedają się w ciągu kilku minut. W czerwcu raper oskarżył Adidasa o stworzenie buta, który wyglądał podobnie do charakterystycznego projektu Yeezy, ale nie był częścią ich umowy.

Adidas powiedział, że będzie nadal współzarządzać partnerstwem w trakcie przeglądu. Ogłoszenie od Adidasa pojawiło się niecały miesiąc po tym, jak prawnicy Westa wystosowali list do sieci odzieżowej Gap, w której oznajmił, że nie będzie już dłużej współpracował z firmą. West zarzucił firmie, że nie dotrzymała warunków umowy, w tym nie otworzyła samodzielnych sklepów dla jego marki Yeezy.

Czytaj też: Lody Ekipy niedostępne? Koral nie wyrabia z produkcją i prosi o spokój

Źródło: BBC

Kim Kardashian będzie inwestować z media. Aż strach się bać…

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close